Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Христо Гагов: Вместо Альоша да сложим паметник, който да почисти оборите в нашето мислене (ВИДЕО)

02 февруари 2024, 17:35 часа • 3393 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров ни среща с Христо Гагов – инженер и журналист в Пловдивската обществена телевизия Тракия.

Христо Гагов споделя, че пловдивчани са свикнали с паметника „Альоша“. По-възрастните пловдивчани го свързват с младежките си години, когато там са се срещали с любимите си, водили са децата си на разходка и допълва „без да си даваме сметка, че много умело психологически сме били водени като малките деца по тази пътека, която е построила горе „Альоша“. Сега ние трябва да седнем, не да бутаме веднага, а първо трябва да осмислим нещата, които правим и то в много кратки срокове. Въпросът за Альоша и неговото съществуване трябва да бъде много дискутиран. Той, като паметник, каква памет носи? Какви са паметниците въобще в Пловдив? Кои неща трябва да помним? На нашите деца каква памет трябва да оставим?“ Още: Ген. Съби Събев: До края на годината трябва да приемем национална стратегия за борба с дезинформацията (ВИДЕО)

Журналистът разказва, че седмица след като пловдивските общински съветници Владимир Славенски и Йоно Чепилски подават предложение в Общинския съвет за преместването на „Альоша“, като това ще е морален акт, с който да се почете истинската българска история, Русия в лицето на Иван Мелников, заместник-председателят на руския клон на Комитета по правата на човека към ООН с писмо моли ЮНЕСКО България да бъде порицана и наказана затова, че ще бъде унищожено „произведение на изкуството“.

Кънчо Кожухаров припомня, че горяните са първото антисъветско и антикомунистическо въоръжено движение в целия социалистически лагер и повечето от техните отряди са ликвидирани 10-ина години след началото на Горянското движение. Това се премълчава. „Премълчава се факта за това, че стачката на тютюноработниците в Пловдив през 1953 г. е първата в целия социалистически лагер и че тя е разгонена със стрелба и то наредена от министъра на вътрешните работи с идеята да се всее страх у хората.“ През 1953 г. за почва строежът на „Альоша“ – с пропагандна и възпитателна цел.

Христо Гагов разказва за паметника в с. Калояново на загиналите след 9.IX горяни. По първоначална идея надписът на паметника е трябвало да гласи „Никога вече комунизъм!“ Кметът, обаче, съкратил думата „комунизъм“, а в последствие е отпаднал и удивителния знак в края.

„Факт е, че Горянското движение е продължило и след 60-та година, факт е, че то не се разглежда още, ние не знаем колко са действително жертвите. Ето това е памет, премълчава се.“, казва Гагов и призовава преподавателите по история в университетите да участват в дебатите с обществото, „да започнат да говорят точно за тия хора, които са търсили на времето правда, да обяснят явленията и да покажат пътя, по който българина действително да заобича страната си.“ Още: Маргарит Мицев: Ген. Луков е обявен за фашист за да може всякаква проява на българския патриотизъм да изчезне (ВИДЕО)

Чий паметник е стоял преди 2000 г. на мястото на „Альоша“, кой пази комунистическите монументи, в памет на кого е построен мемориалът в с. Сухозем, за да научите за тези и други интересни факти гледайте разговора на Кънчо Кожухаров с Христо Гагов: 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес