Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хиновски: 5 млрд. лв. дупка се отваря, когато домакинствата излязат на свободния пазар на ток

06 януари 2023, 20:40 часа • 3575 прочитания

Енергийните компании сега субсидират битовите потребители с около 5 млрд. лв. Когато домакинствата излязат на свободния пазар, тези суми, които в момента са пропуснати ползи на държавната енергетика, ще трябва да се преразпределят за подпомагане към енергийно бедните. Това заяви по БНТ енергийният експерт Иван Хиновски

Закриването на регулирания пазар отдавна, още преди плана за възстановяване, е планирано за 2025 г., само че в едни години когато на либерализирания пазар цените бяха нормални, а не 200 и 300 лв. за мегаватчас, както е сега. Представяте ли си сега едно домакинство да плаща вместо по 20 лв., по 300 лв., това е невъзможно, коментира той и допълни, че тази година трябва да бъде преразгледана. 

Според него по времето на омбудсмана Мая Манолова е имало работни групи, които са започнали са се трудят по дефиницията и критериите за енергийната бедност с ентусиазъм. Всичко опира до Министерството на труда и социалната политика, там е голямата спирачка. Изискват се повече администриране, повече познания, които ги няма, заяви още той.

Той смята, че социалното ведомство трябва да бъде подпомагано от фонда за енергийна ефективност и ВЕИ и от още неструктурирания фонд за декарбонизация, защото е свързано с енергийната ефективност. 

Теодора Пенева от БАН заяви, че при определяне кой е енергийно беден, би трябвало да не се ползват сметките за ток, а типовото потребление на енергия, която е направено по формула, предложена от енергийното министерство и Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Има хора, които не ползват електричество, отопляват се с дърва, имат ниско потребление, затова за България е по-точно и удобно да се ползва като критерий типово потребление на база на социални и жилищни критерии.

Според Хиновски би трябвало в оценките за категоризация на енергийно бедните да се отчитат доходи от сива икономика, от наеми, от имущество. Това е най-голямото предизвикателства пред тази наредба за енергийно бедни. Има хора, които официално са енергийно бедни, но са много по-богати, заяви той.

Пенева уточни, че ще се ползва като критерий разполагаемият доход от различни източници, но след данъци и осигуровки. Те се подават към платформа, която автоматично да изчислява.

Според нея в момента дискусията е кой да бъде подпомаган. А как, това ще се уточнява на следващ етап. Насоката е това да става чрез енергийна ефективност, за да бъдат извеждани постепенно тези домакинства от енергийната бедност. 

 

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес