Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция още не приема мините от "Миджур", можело да има санкции за България

20 юни 2016, 07:14 часа • 830 прочитания

Към момента България не успява да убеди Гърция да си вземе обратно 195 000 неутилизирани мини от взривения преди две години завод "Миджур" край Горни Лом, твърди в. "Сега". Оттогава боеприпасите се охраняват от жандармерията.

Мините са от Втората световна война и са ползвани по границите на Гърция с България, Албания и Югославия. До март 2008 година Гърция е имала ангажимент да унищожи 1 566 532 мини. Затова през юни 2007 година е бил организиран търг, който е бил спечелен от собственика на "Миджур" - проф. Валери Митков.

Разговорите за връщане на мините са водени между нашето и гръцкото външно министерство. Те са започнали още през юли миналата година, когато гръцка експертна делегация е посетила страната ни. Посетен е бил и заводът "Миджур" и са инспектирани складовете, в които се съхраняват незасегнатите противопехотни мини. Обсъдени са възможностите за връщането им обратно в Гърция, техническите аспекти на процеса, състоянието на боеприпасите и техните остатъчни количества. Въпреки това до този момент няма развитие по случая.

Мините трябва да бъдат върнати обратно, тъй като Гърция все още е техен собственик, независимо от подписания договор за утилизация с "Видекс" АД, заявиха тогава от МВнР. Задължение на страните по Отавската конвенция за противопехотните мини е да осигурят нейното спазване на териториите под тяхна юрисдикция, независимо дали унищожаването се договаря между частни юридически лица, поясниха от ведомството на министър Даниел Митов. Притесненията на българските експерти са, че страната ни може да понесе санкции заради на чл. 1 на Отавската конвенция. Според него "всяка държава се задължава при никакви обстоятелства да не складира противопехотни мини и да не ги задържа".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес