Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Григор Лилов: Загубата за България от „Турски поток“ е между 4,9 и 5,2 млрд. лв. (ВИДЕО)

08 май 2024, 17:35 часа • 2851 прочитания

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов разговаря с Григор Лилов - журналист и макроикономист.

Григор Лилов припомня, че предисторията на „Турски поток“ започва още по времето на управлението на Жан Виденов и БСП. „Имаме ярък симптом на последователна, упорита и настойчива политика на Кремъл и която трае вече близо 3 десетилетия с 2 цели. Едната цел е чисто финансова и икономическа - да използва територията на България като средство за изсмукване на милиарди печалба. Втората цел, обаче, е геополитическа в няколко измерения и тя започва да се реализира още тогава, през 1995-1996 г. От една страна, доколкото може да се купи турското ръководство с изгодни търговски контракти за енергия, а от друга страна, да се приватизира българската газопреноса мрежа […] и същевременно, другата геополитическа цел е да се заобиколи Украйна.” Разследващият журналист цитира и тайна кореспонденция от електронната поща, чрез която личния помощник на путин Александър Бабаков, комуникира с ръководителите на кремъл. „Реализацията на проекта ще облекчи главоболията на Алексей Борисович в тази страна и ще подготви стратегическата цел.“ Става дума за Алексей Борисович Милер, шеф на „Газпром“, а страната е България. Още: "Единственият път за вход на руски газ ще е през България": Илиян Василев за "Турски поток"

„Тройният шлем“ на Първанов, той се оказа „Троен шлем“ за руснаците и по най-груби изчисления донесе около 7-8 млрд. загуби за България. Началото на голямата афера беше всъщност поставена от Първанов, реализирана чрез срещата му с путин тук в България, с „Тройния шлем“, и после Бойко Борисов продължи проекта. Той първо продължи като „Южен поток“, където идеята беше същата. Той се строи с кредит от Русия, ползва се от Русия, приходите на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ рязко се свиват, те фалират и „Газпром“ ги изкупува - подобно на операцията, която осъществиха в Сърбия. „Южен поток“ пропадна.“, припомня разследващият журналист.

„Южен поток“ умря, но всъщност той остана, защото практически проектите бяха подготвени. Аз имам цялата документация за „Южен поток“. Тази за „Турски поток“ практически е копирана на 80/100, абсолютно същия проект - от Провадия до границата със Сърбия - е абсолютно същия проект като „Южен поток“. Всичко беше готово, запазиха дружеството. Запазиха го за да направят една огромна афера. Той самият „Турски поток“ е огромна афера и аз дори не смятам, че сумите, които се споменават са коректни, защото „Пътната карта“, която изскочи, тя е достатъчно скандална и хубаво, че изскочи. Тя всъщност изскочи още миналата година. Само че тогава всички медии в България тотално я премълчаха.“, казва Григор Лилов. Още: Денков пред POLITICO: Русия ще се опита да възвърне влиянието си в България

„Има неща, които зрителите не знаят и не са се казвали в България. Тръбите, които са на един изключително богат руски олигарх, личен приятел на Путин, „Трубная металлургическая компания“, са купени. Те са купени за „Южен поток“. Когато се правеше „Турски поток“, те отново бяха купени, същите тези тръби. Т.е. те са платени 2 пъти, проектът е платен 2 пъти, отчуждените земи за „Южен поток“, които на българските граждани платиха жалки суми [...], за всичките тези неща имам разследвания, втори път бяха закупени от „Южен поток“ за новото дружество, което правѝ „Турски поток“. Т.е. практически много неща там са осчетоводени двойно. Отгоре на всичкото, таксата е сложена така, че това е най-ниската такса в цяла Европа. […] „Боташ“ е продължение на тази афера, защото „Газпром“ осчетоводи тръбите като стоков кредит, т.е. един път те бяха купени с български пари, втори път пак бяха платени с български пари и трети път те им бяха „хързулнати“ като стоков кредит от „Газпром“. За сметка на този стоков кредит „Газпром“ си осигури 100%-овото ползване на тръбата за години наред и беше оформено като авансови вноски. Всъщност „Газпром“ никакви авансови вноски не е платил.“

Целият разговор на Васил Данов с Григор Лилов можете да гледате във видеото:

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес