Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Граждани почетоха паметта на избитите от комунистическия режим

09 септември 2018, 14:09 часа • 1901 прочитания

Граждани почетоха паметта на избитите от комунистическия режим на 9 септември 1944 г. Както всяка година, те поднесоха цветя пред Мемориала на жертвите на комунизма, предаде БГНЕС.

„9 септември е дата, която всеки българин би трябвало да отбележи със смирение и мълчание в памет на жертвите, които са дадени след нея“, каза Вили Лилков. Според него това е дата, която трайно разделя българското общество и нанася непоправими последици върху живота до днес. „Длъжни сме да отбелязваме тази дата, длъжни сме да помним, че комунистите идват в България с помощта на една чужда армия, че извършват преврат и избиват елита на българската нация“, посочи той. Вили Лилков твърди, че може да докаже, че много от проблемите, които днес има България и много от последствията за това, което се случва днес, се коренят в датата 9 септември и събитията непосредствено след нея. „Така, че трябва да сведем глави в памет на жертвите на комунизма и да помним, и да предаваме това, което ние знаем, на поколенията, които, за съжаление, са осакатени в своето образование и не знаят какво точно означава българският комунизъм“, посочи Лилков.

Сред хората тук днес срещаме и Стефан Дърводелски и съпругата му Дороти, които живеят в Австралия. „Днес сме 9 септември - най-черната дата в историята на България. Искаме да си спомним за хората, дето се борили и са умрели срещу комунизма“, каза той. Мъжът, който тогава е бил 19-годишен, си спомня днес, че на 9 септември семейството му било в с. Мърчево и през нощта 4 души с шмайзери ги събудили в 2 часа през нощта. „При нас беше моят вуйчо, който беше учител в Мърчево. Той беше голям германофил и тези хора го взеха и досега тази картина е много ясна пред очите ми“, разказа той. Така по разказа му взели само вуйчо му, за щастие, по-късно го пуснали.

Радослав Стойчев каза, че е тук, защото трябва да почетем тази дата като една от най-черните в българската история. „Трябва още млади хора да разберат какво се е случило, за да може присъствието на млади хора тук на този ден осезаемо да бъде по-голямо“, казва младият мъж.

9 септември – датата, която разделя България

Днес се навършват 74 години от най-противоречивата дата в най-новата история на България, която продължава да разделя българското общество. За мнозина тя е свързана с коренна промяна – премахване на капиталистическия строй и изграждането на едно по-справедливо социално общество – комунистическото. За други 9 септември е черна дата, кървав преврат, довел до ликвидирането на демокрацията и частната собственост, почернил живота на стотици хиляди българи.

Историята

В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. "Народен съд" в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от т. нар. "Народен съд" са 2 730 души — министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес