Ситуацията в момента е удобна за всички, всеки подритва горещия картоф или горещия камък, наречен "Македония". С вота на недоверие всички печелят по отношение на Македония. Никой няма задължението вече активно да се ангажира с тази тема. Това мнение изрази в интервю за БНР Горан Благоев, журналист и историк, бивш кандидат за президент от "Национално обединение на десницата" (КОД и "Републиканци за България").
"Технологично никой не пречи на премиера да отиде и да вдигне ръка за отпадане на забраната за преговори. Тук е политическото късогледство и продуктът на патриотарското говорене. Проблемът е, че и ГЕРБ и ДПС не действат съвсем искрено, осъзнато и мотивирано, а под някакъв европейски натиск", коментира Благоев.
"Взаимно се изпързаляха и едните, и другите. Македония се превърна в ябълката на раздора, в ненужна заигравка кой е по-големият патриот от другия", каза още журналистът.
Относно френското предложение за разрешаване на двустранния спор между София и Скопие Горан Благоев подчерта: "Френското предложение наистина е добра изходна база и не виждам защо трябваше да се правят всичките тези циркове, включително Бойко Борисов да се прави на спасител на нацията и на европейския интерес".
"Самото френско предложение визира активност на правителството, не на Народното събрание. Правителството е достатъчно наплашено от това пропатриотарско говорене, за да поеме отговорност. Така че, да, подля си вода", смята журналистът.
"Между България и Македония няма граници, когато сме в ЕС. Ако тези хора ги имаме за свои, трябва да подпомогнем тяхното интегриране. Македония в ЕС не на всяка цена, не с подценяване на българските интереси", заяви Горан Благоев.
Според него Българската православна църква "няма да вземе публично отношение и удобно ще си замълчи" за името на македонската - Охридска архиепископия.
Благоев е на мнение, че "Москва доволно потрива ръце" както по църковния казус, така и заради оставането на Северна Македония извън Европейския съюз.
ОЩЕ: Кабинетът отказа предложението на Бойко Борисов за РС Македония