Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гнили домати от родители за Социалното министерство и АСП

30 май 2016, 12:15 часа • 1845 прочитания

Граждани и граждански организации ще положат гнили домати пред сградата на Социалното министерство и АСП на 1-ви юни - Деня на детето, в 8.30 часа, съобщиха от Асоциация "Член 24".

"Наградата" се дава за "цялостно творчество" и "особен принос" към правата на децата. Фасадата на сградата няма "принос" или "заслуги" и няма да бъде обстрелвана. Наградата се дава за държавната политика в областта права на детето и събитието не е насочено срещу работещите в системата. Но размисъл и покаяние за съучастието, бездействието и мълчанието на изпълнителите ще бъдат приветствани. В Деня на детето за пореден път ще обърнем внимание върху следното: правата на децата стоят много над интересите за усвояване на европейски и бюджетни средства. Законността и правата на децата стоят много над интересите на престъпни групи, възползващи се от бедността на едни хора и проблемите на други хора. За пореден път ще бъде напомнено, че има множество норми и практики, нуждаещи се от спешна промяна. Нужно е и създаване на силен и независим контролен орган, работещ прозрачно и открито с широко гражданскто участие, както и изнасяне на системата за закрла на детето извън Социалното "мега" министерство.

Повод за избор на мястото на събитието са последните персонални промени в МТСП, АСП и ДАЗД. Прави впечатление, че се залага на стари кадри, които едва ли могат да дадат нещо ново. Притеснителна е и смяната на председателя на ДАЗД. Агенцията, макар и лишена от реални правомощия, беше започнала поне на теория да бъде опозиция на министерството и АСП. Не е нелогично да се предположи, че целта на промяната е доубиване на структурата. Притеснителна е и обвързаността на новия председател на Агенцията с фирма, занимаваща се със социални услуги, което го поставя в конфликт на интереси поради качеството му на орган, осъществяващ контрол върху тези дейности. Част от проблемите, по които не се търси решение... като проблемът на практика може да се сведе до един - липса на воля за изграждане на механизъм за поставяне, обсъждане и решаване на проблемите - т.е. липса на държава.

От асоциацията са разделили основните проблеми, свързани с децата на седем точки.

1. Проблем с правата на деца и родители след развод или раздяла

Липсва механизъм за изпълнение на съдебни решения за лични контакти с деца.   Неадекватни режими на контакт между дете и неотглеждащ родител.

2. Продажба и трафик на деца

Продажбата на деца у нас е масово явление и се извършва по много добре известен криминален механизъм - купувачът припознава като свое дете на неомъжена жена, след месец майката на детето дава съгласие за осиновяване и съпругата на припозналия осиновява детето. 

3. Проблеми в Законът за защита срещу домашното насилие по отношение на правата на децата

Домашното насилие е специфично - обикновено то се осъществява в домашна среда без свидетели, което затруднява доказването му. Тази специфика налага да не се търсят неоспорими доказателства за наличие на домашно насилие, защото това би поставило в риск много от жертвите му. От друга страна обаче, наличието на възможност едно лице да бъде признато за извършител на насилие без неоспорими доказателства, създава предпоставки за злоупотреби със закона, използването му за получаване на облаги от лица, които реално не са жертви на домашно насилие и създаване на сериозни проблеми на деца, които се лишават от редовни контакти с родител. 

4. Злоупотреба с европейски средства при извеждане на деца от семействата им

Конституцията на РБ е определила Конвенцията на ООН за правата на детето за част от вътрешното законодателство с приоритетна сила в областта закрила на детето и следователно всички практики, които противоречат на Конвенцията, са незаконни. Многократно са правени опити за смислен диалог и решаване на проблемите с противозаконните действия на социалните служби и съда при извеждане на деца от семействата им и настаняването им в приемни семейства и институции. Резултат - никакъв. Дори не се признава, че има проблеми.

5. Проблем със законните осиновявания

Имаме данни за хора, които са чакали твърде дълго за осиновяване и не са получили дете до момента, в който не са намерили начин да платят относително голяма сума. Хипотезата е за умишлено бавни процедури, които подтикват към корупционни действия. Основния проблем, разбира се, е за децата, които престояват неразумно дълго в институциите, което се отразява пагубно на развитието им. Проблемът налага иницииране на обществена дискусия с широко участие и спешно намиране на добри варианти за противодействие срещу лошите практики, но и този проблем се игнорира от институциите в страната.

6. Проблем с детските градини

Проблемът с детските градини не трябва да се оставя за решаване по усмотрение на местните власти, тъй като Конвенцията на ООН е възложила отговорности върху държавата - КООНПД, чл. 18.

7. Деца с увреждания

При родители на деца с увреждания лишпсва на подкрепа за родителите, при допълнително усложнение от нуждата единият от родителите да не работи. Много често родителската двойка се разпада и по-често майката остава сама с детето, а това задълбочава още повече проблемите. Липсва адекватна подкрепа на родното семейство. Няма гарантирана асистентска подкрепа, ако има тя е временно от проект до проект и обикновено се реализира като асистент е родителя.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес