Европейското законодателство не задължава производителите на животински храни да обозначават наличието на ГМО, предаде Тв7.
При покупка на млечни и месни продукти, произвеждани от ферми, които използват фуражи с генетично-модифицирани съставки, потребителите задължително да бъдат информирани за това чрез етикетите. Инициативата е на българските екологични организации.
Междувременно, Европейската комисия предупреди България, че имаме пропуски в прилагането на еврозаконодателството за генетично модифицираните организми (ГМО) и тяхното култивиране, съхранение, превозване и използване.
"Според европейското законодателство не е задължително за храните от животински произход да се упоменава дали животните са хранени с ГМО фуражи. В някои страни е въведен знак, който каза, че не съдържат ГМО", коментира Светла Николова от Сдружението за подпомагане на екологичното и биологично земеделие.
Тя е категорична, че вредите от ГМО върху здравето са доказани.
"Използването на ГМО е лоби на няколко големи мултинационални корпорации, които искат да държат цялата верига на храненето по света. Тяхната цел е печалба. По този начин те съсипват малки земеделски производители и застрашават здравето на хората", твърди Николова.
Искаме и у нас да се въведе знак "Този продукт не съдържа ГМО". Искаме да поощрим фирмите, които търсят източника на суровината, обясни Николова.
"Царевица, соя, памук и рапица са основните култури, които са генно-модифицирани. По отношение на плодовете и зеленчуците няма риск. Соята обаче се включва в много продукти – сладкарски, колбаси и безброй други продукти", разясни Светла Николова.
Редактор: Сияна Любомирова