Народното събрание ще има право да изисква доклади по всякакви въпроси от главния прокурор. Това решиха депутатите по време на разглеждане на закона за съдебната власт на второ четене.
Според промените Сотир Цацаров ще докладва пред НС по всяка поискана тема, стига да не се разкрива тайната на разследването. Досега главният прокурор представяше пред депутатите само годишен доклад за дейността на обвинението. Освен парламентарен контрол върху дейността на главния прокурор, депутатите въвеждат и частична децентрализация на държавното обвинение.
Съгласно приетия текст ежегодно до 30 април главният прокурор ще внася в пленума на ВСС годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи и ще го публикува на интернет страницата на прокуратурата.
По искане на Народното събрание или по своя инициатива главният прокурор внася в Народното събрание и други доклади за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика.
Народните представители гласуваха почти без забележки всички важни предложения от правосъдното министерство.
"С току що гласуваните текстове дадохме абсолютна власт на организации като "Протестна мрежа", които са много активни в смутни времена да упражняват натиск, да контролират и шантажират чрез определени народни представители главния прокурор". Това заяви Митхат Метин от ДПС след като парламентът прие Народното събрание да може да задава въпроси на главния прокурор, изпратени от граждани и организации
Чавдар Георгиев от БСП от своя страна предложи да се запише, че Народното събрание изслушва главния прокурор, но с изрично уточнение, че това ще става в негово присъствие. "Господин Георгиев, чувството ви за хумор е неуместно", обърна се към него председателят на Народното събрание Цецка Цачева.