Главният прокурор Иван Гешев похвали сътрудничеството между прокуратурите на България и Турция и окачестви като "изключителни и наистина отлични" контактите помежду им, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.
Гешев каза това в интервю пред кореспондента на агенцията в София в светлината на посещението му в Турция, където ще се срещне с главния прокурор на Касационния съд на страната Бекир Шахин, с министъра на правосъдието Бекир Боздаг и с министъра на вътрешните работи Сюлейман Сойлу. Той посочи, че сред основните теми в дневния ред на контактите му в Турция ще бъдат нелегалната миграция и борбата с тероризма.
"Ние сме не само съседи и приятели с Турция, но имаме и общи интереси. Защитата на общите ни интереси не би била възможна без сътрудничество и е добре, че имаме такава връзка помежду си", посочи българският главен прокурор.
По думите на Гешев между съдебните власти на двете страни съществува дългогодишно взаимно сътрудничество.
"Имаме много ползотворно сътрудничество с колегите в Турция, което се основава на много години. Преди това аз като заместник главен прокурор бях установил много добри контакти с турската прокуратура и турските органи за обществен ред. Двамата главни прокурори преди мен - Сотир Цацаров и Борис Велчев, също бяха създали такава среда на сътрудничество с турската страна. Това е от голямо взаимно значение, тъй като сме съседи. Имаме обща граница и общи проблеми", каза Гешев.
Главният прокурор добави, че без сътрудничество между властите борбата с международната и трансграничната престъпност ще се провали. "Усилията ни няма да са достатъчни, ако не си сътрудничим с държави от и извън Европейския съюз. Политическите различия не бива да бъдат пречка за борбата с престъпните деяния, защото това е общ проблем за всички страни", добави той.
Откроявайки създаването по инициатива на Турция на подкрепяния от България Работен форум на главните прокурори от Югоизточна Европа, Гешев посочи, че първите срещи на форума са били проведени в Турция, България и Румъния. По думите му по този начин сътрудничеството между страните в ЕС и извън него е станало много по-ефективно.
"Нашите общи проблеми са много ясни - борбата с незаконния миграционен натиск, тероризма, сътрудничеството ни в областта на борбата с трансграничната престъпност и опитите за пране на пари. Без личен контакт, без да се познаваме лично и без да си сътрудничим, няма да можем да се борим с тези престъпления по реален и ефективен начин", каза той.
Като пример за сътрудничеството между прокуратурите на двете страни Гешев спомена екстрадицията в Турция на Левент Гьокташ, който бе издирван за убийството на турски интелектуалец. По думите му ползотворно сътрудничество с Турция е имало и във връзка с убийството на български граничен полицай на общата граница. Гешев заяви, че дължи благодарност на турските си колеги и за съдействието им по случая с Димитър Желязков, член на престъпна организация, издирван в България и заловен в Турция. "Преди година и половина Желязков беше екстрадиран в България. Получихме изключително ценна помощ", каза той.