Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ и ДПС се готвят да приемат по закон, че общинските съветници никога не се корумпират

19 декември 2018, 07:30 часа • 6281 прочитания

Съвсем скоро общинските съветници де факто няма да са обект на Закона за противодействие на корупцията. Това личи от нов законопроект за поправка на т.нар. Антикорупционен закон, който беше приет в началото на годината и вече има няколко поправки, като най-новата преди тази е за т.нар. "гражданска конфискация". С нея де факто съдебна присъда дали някой е виновен за придобиване на незаконно имущество или не е виновен няма значение – значение има единствено какво казва т.нар. Антикорупционна комисия (КПКОНПИ), като проверката ѝ може да продължи колкото време тя си поиска, след като досега можеше да е максимум година и половина.

Поредната поправка обаче е още по-скандална. Тя отново е дело на депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия в парламента Данаил Кирилов, както и на депутатът Хамид Хамид, който обаче го играеше опозиция при обсъждането в пленарна зала на поправката за гражданската конфискация. Поправката ще бъде гледана днес, 19 декември, от 14:30 часа в правна комисия.

Всъщност тази преференция беше подготвена още през зимата на тази година – и пак с главно действащо лице Данаил Кирилов. Тогава беше "замразено" правилото, че съветниците не могат да участват в управата, надзорния или контролния съвет на търговски дружества с общинско участие, да бъдат едноличен търговец, съдружник, акционер и др. на търговско дружество, което има сключени договори с неговата община, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия, да работят като прокурист, синдик, ликвидатор. И причината да се замрази забраната беше, че всъщност масово общинските съветници си участвали в управата на дружества с общинско участие.

Сега оправданието защо общинските съветници няма да са обект на закона е доста иновативно – били прекалено много (около 5400 души), съставът им е "динамичен" и ако трябва и те да декларират имущество, системата щяла да блокира, защото ще са необходими "много повече човешки и материални ресурси" и всъщност тези ресурси щели да струват по-скъпо в сравнение "с постигане на някакъв конкретен положителен резултат".

Други интересни моменти

Сложена е буквално граница кога нещата стават подозрителни относно това дали има корупция – при несъответствие в декларация от поне 5000 лева КПКОНПИ се задейства и дава 14 дни срок да има изясняване и отстраняване. Ако вече несъответствието е поне 10 000 лева, КПКОНПИ сезира НАП за проверка. Ако е 20 000 лева – заема се лично КПКОНПИ, което е част от и сега действащите текстове.

Направена е и поправка, че по отношение на декларацията за имущество трябва да се декларира всяка промяна на стойност на и над 5000 лева. Досега граница нямаше. Декларират се и доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година, когато са над 5000 лева, след като досега трябваше да са над 1000 лева. Същото се отнася и до разходи за обучения – вече ще се декларира пак над 5000 лева, защото били взети предвид "настоящите такси за обучение" (няма изрично уточнение на база кои учебни заведения е направена преценката), а не над 1000, както досега, плюс "други плащания с единична цел", а също и при промяна на и над 5000 лева при вложения – в инвестиционни и пенсионни фондове, ако общата им стойност е над 10 000 лева.

При всички тези нови по-високи прагове обаче, КПКОНПИ получава и нови правомощия – може да призовават граждани за обяснение, може при отказ без уважителни причини призованият да бъде доведен принудително и да бъде глобен - от 100 до 2000 лева, а при повторно неявяване без уважителни причини – от 500 до 5000 лева. Същият обаче и при същите обстоятелства е размерът на глобата, ако някоя институция е получила сигнал за корупция, но не го е предоставила на КПКОНПИ.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес