Медиите не са терапевтична платформа. Те трябва да имат обществена отговорност, но това включва и задължението да информират. Това заяви председателят на СЕМ Георги Лозанов.
Сегашната криза малко или много прилича на Костинбордската афера. Тогава имаше Ден на размисъл, сега имаш законови забрани, обвързани с банките, подчерта Лозанов.
Много важно е какви събеседници ще имат медиите. Аз, условно, съм ги разделил на три групи – компетентни, неориентирани и тролове. Троловете трябва да се неглижират – в критична ситуация като тази с банковата система дори при малко подозрение не трябва да им се дава думата, каза Лозанов.
По отношение на неориентираните също не бива да се прекалява – те не носят информационен ефект, но създават паника. И отиваме в зоната на компетентните, но там пак не е лесно. Всичко опира до институционалните гласове. А медията е посредник – тя е връзката между институциите до нормалните хора.
На въпрос трябва ли да има жестоки санкции за медии, които пускат злонамерена информация, Лозанов отговори – само при доказателства. Банковата криза все повече навлиза в жанра на разследващата журналистика, добави той. И мисля, че големите медии си свършиха работата по отношение на банките, каза Лозанов.
Според председателя на СЕМ във връзка с бедствието във Варна медиите също са се справили. Общо взето беше избегнато преекспонирането с жертвите, както и не беше подчертана етническата карта. Утре, 1 юли, ще излезе мониторинг за отразяването на наводненията в страната.