"Езикът на омразата е една от формите на преразпределение на публични ресурси чрез езиконасилие. Това са езикови мутри, които използват този език с цел да извършат насилие в разпределение на публични ресурси".
Това каза подалият оставка като председател на СЕМ Георги Лозанов по време на дискусия за езика на омразата в Дома на Европа. Тя е част от представяне резултатите на изследване направено от Фондация "Медийна демокрация" и Фондация "Център за модернизиране на политики" на тема: "От предразсъдъци към нетърпимост: обхват и превенция на езика на омразата. На събитието присъстваха депутатът от РБ Гроздан Караджов, евродепутатът Светослав Малинов и представители на неправителствени организации, съобщава Topnovini.bg.
Лозанов определи езика на омразата като важна част от пропагандата, която отбелязва засилване в днешно време. Той допълни още, че словата на омразата са мунициите на хибридните войни, които се водят в момента.
Двете фондации направили изследването за езика на омразата създават и неформална коалиция АнтиОмраза. Целта й ще бъде да работи за ограничаване на нетърпимостта между гражданите, на подбуждането към ненавист, основана на раса, пол, религия, национална принадлежност и всеки друг признак.
Изравняване между политици и журналисти при използването на езика на омразата. Наблюдава се и лек превес при използването на такъв език от журналистите. Това е един от изводите от изводите от изследването на езика на омразата в България.
Директорът на Фондация " Медийна демокрация" Орлин Спасов обяви, че през последната година се наблюдава засилване на използването на езика на омразата. Също така по думите му се наблюдава епидемиологична вълна от такъв език онлайн в интернет пространството.
От онлайн медиите "ПИК" и "Блиц" използват най-много езика на омразата, показва изследването. Те са последвани от жълтата преса - "Уикенд" и "ШОУ". От проведен мониторинг на партийните телевизии "Алфа" и "Скат" по време на предизборната кампания в края на 2015 г. става ясно, че те използват езика на омразата най-често в новинарските си емисии.
Проведеното изследване показва още, че най-чест обект на езика на омразата са бежанците, ромите, мюсюлманите и турците. Те са последвани от сексуалните малцинства и политическите партии.
Най-ярък изразител на езика на омразата: гражданите в сициалните мрежи, футболните агитки, а най-честите прояви на враждебна реч са коментарите на читатели на онлайн медии, социални мрежи, публични места, онлайн журналистически издания.
"Ако има определен ролеви модел за превенция на езика на омразата, тази превенция се осъществява от БНТ и БНР", заяви Орлин Спасов, изпълнителен директор на фондация Медийна демокрация, информира още БНТ.