Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ген. Константин Попов: Сами се поставяме в периферията на НАТО

28 март 2022, 20:40 часа • 3800 прочитания

"Има опит България да се заяви като лидер в региона, и то успешен, въпреки че само до преди месец позицията ни беше доста странна. Днешната среща на четирите премиери е добър знак". Това каза бившият началник на отбраната ген. Константин Попов в предаването "Още от деня" по БНТ по повод срещата на премиерите на България, Румъния, РСМ и Черна гора днес в София.

"Очаква се състава на бойната група да е над 1000-1500 човека, вероятно командир на батальонната военна група ще бъде българин, но командването ще бъде на НАТО. На следващата среща на върха на НАТО през юни най-вероятно ще се реши дали това формирование ще бъде постоянно базирано в България", каза ген. Попов. "Това е демонстриране на единството на НАТО, и ако има агресия срещу една такава държава, която е на Източния фронт с такъв батальон, тоест всъщност ще бъдат атакувани всички държави, защото те имат представителство в това формирование", подчерта още той.

Ген. Попов коментира съпротивата от различни политици срещу това да има войски на НАТО в България. "Има разделение в обществото. Дори държавният елит, като че ли изпитва страх от вземането на такива по-сериозни решения. Донякъде има оправдание, тъй като наистина ние сме зависими от Русия като енергоизточници и т.н. Като че ли нашите държавници нямат доверие в НАТО и ЕС, че те ще им помогнат в случай на нужда. Сами се поставяме в периферията", обясни ген. Попов. "Имам някаква информация, че 27 държави предоставят оръжие на Украйна, ако приемем, че те са във война, трябва да приемем факта, че световната война е започнала. Мисля, че не сме стигнали чак дотам", заяви ген. Попов.

Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.

Той коментира и ситуацията с доставката на изтребители F-16. "Пари имаше само за първите осем. Договорът е международен, и всъщност, когато става въпрос за закъснение, фирмата производител може да каже, закъсняваме поради форсмажорни обстоятелства. Ще си решим проблема, когато купим и последните осем F16", обясни ген. Константин Попов. Според него се очертава една година закъснение с доставката на изтребителите. Той обясни, че сега е моментът България да стартира процедурата за закупуване на следващите осем изтребителя.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес