Френският Сенат (горната камара на парламента) одобри законопроекта, криминализиращ отричането на всеки геноцид, признат от френските закони, включително арменския, предадоха Ройтерс и ДПА. Текстът бе одобрен с гласовете на 127 сенатори, 86 гласуваха против. Законопроектът бе приет от Националното събрание - долната камара на парламента - на 22 декември. Той предвижда наказание от една година затвор и глоба от 45 000 евро за отричане на геноцид, признат от френските закони.
Геноцидът над арменците бе признат през 2001 г. от френския парламент. Текстът предизвика напрежение и дипломатическа криза между Париж и Анкара. Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви днес, че Анкара ще наложи нова серия от мерки срещу Франция, ако френският Сенат приеме текста. След одобряването му от Националното събрание Турция замрази политическото и военно сътрудничество с Франция. Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 милиона арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000 и категорично отхвърля тезата за геноцид.
Сега законопроектът ще бъде представен за одобрение от президента Никола Саркози, който се очаква да го утвърди преди парламентарната ваканция в края на февруари, отбелязва Ройтерс. Двете основни групи в парламента - на управляващия Съюз за народно движение и на Социалистическата партия, подкрепиха текста, криминализиращ отричане на геноцида, тъй като и двете големи партии се надяват да спечелят гласовете на арменската общност във Франция за предстоящите през пролетта президентски избори.
Турското министерство на външните работи категорично осъди гласуването снощи от френския Сенат на законопроекта, криминализиращ отричането на арменския геноцид по времето на Османската империя и го окачестви като безотговорен акт, предаде Франс прес. Турция без колебание ще приложи срещу Франция мерките, които сметне за подходящи, се казва в комюнике на турското външно министерство.
"Остро осъждаме това решение, което от всяка гледна точка е проблематично и е пример за безотговорност", гласи комюникето, цитирано от АФП и Ройтерс.
Арменският външен министър Едуард Налбандян нарече гласуването във френския Сенат историческа инициатива, която ще допринесе за предотвратяване на други престъпления срещу човечеството, предаде Франс прес. "Този ден ще бъде изписан със златни букви не само в историята на приятелството между арменския и френския народ, но и в летописите на защитата на човешките права по света", посочва министърът в комюнике. Освен това гласуването ще укрепи съществуващите механизми за предотвратяване на престъпления срещу човечеството, се казва в комюникето.
Приемането от френския Сенат на законопроекта е проява на тотална липса на уважение към Турция, заяви турският министър на правосъдието Садуллах Ергин, цитиран от Франс прес. Веднага след като френският Сенат одобри снощи законопроекта, Ергин заяви пред Си Ен Ен Тюрк, че за Турция този закон е недействителен. "Франция отвори мрачна страница в историята си, като криминализира арменския геноцид", написа в Туитър председателят на Комисията по външните работи в турския парламент Волкан Бозкир.
Говорител на турското посолство в Париж повтори заплахата на Турция с постоянни ответни мерки, ако френското правителство утвърди текста, приет от двете камари на парламента. "Ако законът бъде обнародван от правителството, последиците ще бъдат трайни. Франция е на път да загуби стратегически партньор, каза говорителят на турското посолство, цитиран от АФП. Очаква се днес турският премиер Реджеп Тайип Ердоган да осъди приемането на законопроекта от френския Сенат в редовната си седмична реч пред парламента.
Френският външен министър Ален Жупе призова днес Турция към хладнокръвие. Бих искал да призова нашите турски приятели към хладнокървие и да протегна ръка на тази голяма страна, тази голяма икономическа, политическа сила, заяви Жупе пред френската телевизия Канал+. Ние имаме нужда от това да имаме добри отношения с Турция, изтъкна Жупе, като изрази убеждението си, че конструктивните отношения с Анкара ще бъдат възстановени. Аз протягам ръка, надявам се, че тя ще бъде поета един ден, каза Жупе. Пледирам за успокоение, има много френски фирми в Турция, ние имаме много важни търговски и икономически отношения, добави той.
Посланикът на Турция във Франция заяви, че Анкара може да намали дипломатическото си присъствие в Париж до ниво на шарже дафер и подчерта, че решението за приемане на закон, който криминализира отричането на арменския геноцид, ще предивика разрив в отношенията между двете съюзнички от НАТО, предаде Ройтерс.
Запитан дали ще се върне в Турция, след като резултатите от вота станаха ясни, Тахсин Бурджуоглу заяви пред репортери: "Най-вероятно. Дипломацията ще бъде на ниво шарже дафер, а не посолства". Бурджуоглу изтъкна също, че Турция никога няма да приеме такъв закон. "Сега всеки ще плати някаква цена, включително Турция, Франция и Армения", каза посланикът.
По-рано Турция заяви, че ще прекрати и участието си в европейския информационен телевизионен канал Евронюз, ако френският Сенат приеме проектозакона. Турция е член на Европейския съюз за радио и телевизия и Турското национално радио и телевизия /ТРТ/ стана акционер в Евронюз през 2009 г. с 15,5 процента участие. Турското радио и телевизия реши да прекрати участието си в Евронюз, ако френските сенатори приемат проектозакона. БТА