Форум на тема „Прекрасно, но що е Отечество" започва на 2 март от 11.00 ч. в клуб "Там" във Велико Търново. На него ще бъдат обсъдени съвременния патриотизъм и национализъм, а това е третият пореден форум за критически мониторинг на културните политики, организиран от Движeниe "Реформи в културата".
Част от въпросите, които ще бъдат поставени, са:
• Какво е отношението между свое, родно и национално, как се променят те исторически? Какви видове чувство за принадлежност и какви разнородни идентичности съществуват във съвременния свят и как се съотнасят към националната принадлежност?
• Какви са трудностите пред идеала за „грaжданска нация“, принципни ли са или практически, възможно ли е да бъдат преодолени, с какви политики? Как е възможно „националната идентичност“ да включва и грaждани, които не са от същия етнически произход или имат различна култура?
• Възможна ли е „хладна“ спокойно и рационална национална идентичност, която не включва дълбоки емоционални пластове? А желана ли е?
• Може ли да се излезе от травматичната логика на признанието (малката нация, която иска да бъде забелязана на световната сцена и да докаже че и ний сме дали нещо на света“). Желано ли е това?
• Какво е националното - автентично лично/колективно чувство за традиция и историческо траене или наличен „символен ресурс“, с който се оперира политически и ситуационно? Ако е второто - какъв тип ресурс трябва да бъде днешният патриотизъм – индивидуален, грaждански, партиен, държавен, образователен, всичко това едновременно?
• Често разграничават „патриотизъм“ от „национализъм“ с твърдението, че едното е любов към родното, а другото е омраза към чуждото, ксенофобия – съгласен/съгласна ли сте с това?
• Какво означава „национална принадлежност“ в началото на XXI век, времето на дигитални медии и глобални потоци от стоки, финанси, хора, образи и информация, на огромни миграционни движения, флуидни и хибридни идентичности? Как да се отнасяме към глобалната медийна комодификация на плоските, екзотични образи на националното, които и национал-популизма употребява?
• Как да се противостои на упадъка на знанието за нацията, историята и националната култура и възхода на националистическите митологии?
• Възможен ли е български патриотизъм днес, който не повтаря грешките на миналите национализми?
• Възможно ли е патриотизмът да се разшири и да включва „патриотизъм към общото отечество Европа“? Желателно ли е това?
По темата ще говорят проф. Александър Кьосев, проф. Веселин Методиев, доц. Стефан Дечев, д-р Димитър Атанасов, проф. Калин Янакиев, доц. Антоний Гълъбов, проф. Петя Кабакчиева и други.