Властите във Филипините са все по-близо до приемането на спорен закон за контрол на раждаемостта. Днес филипинските депутати приеха законопроекта след продължителен дебат по въпроса, който раздели предимно католическата нация, предаде АФП.
Законът предвижда сексуално образование в училищата и раздаването на безплатни контрацептивни в страната, чието население бързо се увеличава.
Президентът на Филипините Бениньо Акино се надява, че документът ще помогне за намаляването на бедността и на високото ниво на смъртност при раждане.
Инициативата се подкрепя от женски организации и от ООН, но среща силната съпротива на Католическата църква.
Дори папа Бенедикт ХVІ изказа несъгласието си относно законопроекта, уточнявайки, че такива кампании за изкуствен контрол на раждаемостта има не само във Филипините, а и по цял свят, особено в Латинска Америка. Епископската конференция на страната вече уточни, че мнението на църквата за отхвърлянето на изкуственото предпазване от бременност не се е променило.
Филипините и Източен Тимор са единствените предимно католически страни в Азия.
Някога най-богатата в Азия след Япония, филипинската икономика се свива в началото на 1980-те като резултат от намалено търсене на филипинската продукция. Опитите да се подобри икономиката са затруднявани от големите дългове (вътрешният дълг е 77% от БВП). Средно на една филипинка се падат по 3 деца.
Редактор: Десислава Ушатова