Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фермери блокират пътищата с трактори в знак на протест

29 март 2018, 08:00 часа • 2723 прочитания

Фермери изкарват на 3 април трактори и комбайни по пътищата, за да ги зареждат на бензиностанциите. Така сдруженията на зърнопроизводителите, на земеделските кооперации и още над 20 браншови съюза на земеделски производители ще протестират срещу законопроекта за регулиране на пазара на горива. Той бе гласуван на първо четене от парламентарната комисия за борба със сивата икономика през миналата седмица въпреки опасенията на редица браншове, че ще убие малките и средните фирми. Вчера обаче бе подадена заявка, че проектът може и да не мине. Икономическата комисия в Народното събрание след дълго обсъждане гласува единодушно "въздържал се".

Определяният като лобистки законопроект вменява на земеделците неприложими изисквания за съхраняване и транспортиране на горивото за земеделската техника, които ще принудят много стопанства да спрат работа, заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.

Законопроектът предвижда земеделските стопани да се регистрират или като фирми за съхранение на гориво, за което трябва притежават капитал от 3 млн. лв., или като търговци на дребно, т.е. да изпълнят всички изисквания както бензиностанциите. Това означава да монтират измервателни уреди в своите бази, да се свържат дистанционно с НАП и годишно да представят банкова гаранция от минимум 20 000 лв.

Закупуването на нивомери ще струва на земеделския бранш около 100 млн. лв., пресмятат засегнатите. "Ние не сме търговци на горива, а ползватели, защото купуваме горивата от митническите складове, при което плащаме и акциза, и ДДС, за което постоянно сме подложени на проверки. Защо трябва да ни третират като бензиностанции?", посочи Явор Гечев, шеф на асоциацията на земеделските кооперации.

Фермерите са убедени, че целта на закона не е борба с контрабандата, а натиск земеделските стопани да купуват по-скъпо гориво от бензиностанциите вместо от големите митнически складове. "Ако държавата има воля, нека се бори с контрабандата на границите, а не да я търси по селата", заяви Гечев, цитиран от Сега.

Междувременно от Агенция "Митници" съобщиха, че все още нито едно пристанище не е монтирало измервателни уреди с онлайн връзка с митническата електронна система на инсталациите за приемане и разтоварване на течни горива. Гратисният период, даден със Закона за акцизните и данъчните складове от началото на тази година, изтича през юни. Мярката бе въведена, за да се гарантира, че в страната не влизат танкери с контрабандно гориво, което после се продава в страната без платен акциз. От 2014 г. такива уреди и онлайн връзка с НАП имат данъчните складове и бензиностанциите.

От Българската газова и петролна асоциация, която е основен застъпник за законопроекта, алармираха неотдавна за зачестили контрабандни доставки на гориво с танкери. От Агенция "Митници" обаче уверяват, че това не отговоря на истината, защото в момента всяка доставка на гориво през пристанищата се проверява на 100%. Проверките се заснемали с видеокамери, а екипите от митнически и полицейски служители се сменяли периодично на ротационен принцип. От началото на 2018 г. са извършени 17 проверки на пристанищата и още 53 на плавателни съдове, разтоварени директно в данъчни складове с измервателни уреди, посочиха от Агенция "Митници". За сравнение през втората половина на 2017 г. са извършени общо близо 230 входящи контроли на плавателни съдове с енергийни продукти.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес