Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евтаназията на хиляди животни изкара животновъди на протест срещу мерките на властите

14 юли 2018, 10:00 часа • 5798 прочитания

Животновъди от Ямболско недоволстват заради евтаназията на добитък в района. Причината за наложителното избиване на животни е огнище на чума.

Три села - Шарково, Странджа и Болярово - са под полицейска блокада, за да се осигури възможност на ветеринари да избият всички животни в огнищата, дори и здравите.

Земеделският министър Румен Порожанов обеща обезщетение между 150 и 225 лв. на животно. "Той да ми купи животно за тези 150 лв.", призова в ефира на bTV Костадин Пулев от село Шарково.

Хората се заканват да не позволят на ветеринарите за унищожат животните им. Питат и защо няма превенция срещу опасните заболявания при дребните преживни.

Животновъдът Дочка Панайотова разказа, че властите са умъртвили 800-те ѝ животни. „От тези 800 животни ми дадоха един документ, на който нямаше нито печат, нито подпис от ветеринар, че са болни, но ми казаха, че всички са болни. Тези пари, които министърът е казал, че ще бъдат изплатени, ние не можем да си купим едно агне да заколим, да не говорим да си подновим стадото. Ако моите животни бяха болни… Имах малко агънце, което беше на два дена и вчера и него убиха”, отбеляза още пред Нова телевизия жената.

„Това са правилата при вирусни заболявания. Единственият начин, който може да ограничи заболяването. Вчера съм обиколил районите и според мен контролът, който трябваше да бъде установен, не беше достатъчен. Направил съм среща с областния управител на „Гранична полиция”, коментира изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев.

"Двата пръстена, които са необходими, за да ограничат заболяването – единият е в десеткилометровата зона около огнището, от които трябва да се проверяват излизащите коли за животни и продукция и да бъдат дезинфекцирани. Вторият пръстен е общината, където не трябва да излиза продукция за страната”, каза д-р Илиев. Той заяви, че въпросът относно това дали има болни животни е несъстоятелен.

„Няма никакво основание да бъде задаван, след като сме взели шест хиляди проби. Изпратени са в референтна европейска лаборатория. В понеделник идва европейска мисия, за да видим дали мерките ни по границата на общините и огнищата, са достатъчно ефективни”, заяви той. „Почнат ли да умират животните и ние да не сме взели мерките, заболяването ще стигне до Видин”, категоричен бе директорът на БАБХ.

„Трябва да защитим един милион и триста хиляди дребни преживни в страната. Бизнесът на всички тези хора също е важен, както и статусът на България, като страна, която може да си позволи търговия с продукция, сирене, мляко и т.н., е важен. Всичко трябва да бъде направено така, че ограничителните мерки да бъдат колкото се може по-кратки за страната. Сега това е принципът, който ще разреши страната, и общините да бъдат с шест месеца ограничителен режим. Най-напред ни беше наложена санкция целите области да бъдат в такъв режим. Убедихме европейските структури и Световната организация по здравеопазване на животните, че ще успеем да ограничим заболяването, така че бе сведен районът само на общинско, а не областно ниво”, заяви д-р Илиев.

Той бе категоричен, че не е възможно здравите животни да бъдат изолирани и няма друга възможност за справяне с кризата.

„По принцип в последните години имаше три сериозни заболявания, които бяха пренесени при нелегално преминаване на животни. Всичко се дължи на нерегламентирана търговия, на движение на животни без разрешение и от зони, в които има заболяване”, поясни още д-р Илиев.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес