България се намира в дъното на статистиката по повторно използвани отпадъци в Европейския съюз. С показател от 2,9% тя е доста далеч от средното за ЕС ниво от 49,4%. Дори Румъния ни изпреварва, макар и минимално с 3,5%.
Словения с дела си от около 93% е далеч над средното за Европа ниво, както и Унгария с около 69%. Хърватия, която има дял от около 56%, е малко над средното ниво за държавите от ЕС. Данните на Европейската статистическа служба са за 2018 г. - последната, която беше статистически напълно обработена, пише БНР.
През 2018 г. страните от Европейския съюз са генерирали средно около 5,1 тона отпадъци на глава от населението. За България този показател е 18,5 тона на глава от населението, а за Румъния - 10,4 тона.
Останалите три държави в региона генерират по-малко отпадъци на глава от населението от средното за Европа: Словения 4 тона, Унгария 1,9 и Хърватия 1,4 тона на глава от населението. Делът на повторно използваните отпадъци в повечето държави в региона отбелязва увеличение през 2018 г. в сравнение с 2016 г.
Експерти прогнозират, че данните за 2020 г. ще бъдат различни, тъй като тенденцията към консуматорство е намаляла. Държавите трябва да предприемат определени стъпки за насърчаване на употребата на рециклирани отпадъци в контекста на екологичните тенденции и стремежа към по-чиста природа. На първо място в кръговата икономика трябва да бъде включен бизнес секторът. Държавата следва също така да стимулира гражданите, не само по отношение на маркетинга, но и финансово, да избират повече за продукти, произведени от рециклирани материали.