Лазаровден е един от най-почитаните християнски празници и винаги се пада в предпоследната събота преди Великден. Той е на подвижна дата, като през 2020 се чества на 11 април, събота.
Библията разказва как на този ден Исус отишъл в дома на приятеля си Лазар, но разбрал, че наскоро е починал. Исус Христос поискал да посети мястото, където е погребан покойният Лазар. Още на входа на голямата пещера Божият син се провикнал: "Лазаре, излез. Аз те повиквам" и почти на мига се появил неговият приятел, възкръснал от мъртвите.
Това било голямо чудо и накарало дори невярващите в Йерусалим да притихнат пред божествената воля и силата на божия син. Това дело обаче било началото на омразата от страна на еврейските свещеници. Точно в този ден те взели решение да го преследват, заловят и екзекутират пред очите на всички вярващи в Йерусалим.
Поверия за Лазаровден
Според народните вярвания възкресението на Исус Христос се съчетава със събуждането на природата за нов живот. Неслучайно, Лазаровден е празник на възраждане и събуждане на ниви, гори и пасбища. По традиция се късат върбови клонки, които се закачат по вратите на домовете за здраве. Така остават до Връбница и Цветница.
Обичаи на Лазаровден в България
Денят се нарича още Лазарова събота, Лазарица, Лазар. Най-типичният български обичай е Лазаруването. По време на него е прието всички моми да се покажат на сгледа, за да могат да се венчаят до края на годината.
Момите са облечени в дрехи като невести. Те са взети на заем. Обичаят поверява да ходят от къща на къща и да пеят за здраве, плодородие и благополучие на дома. В къща, където има ерген или мома за женене, в песните се вмъкват и любовно-женитбени мотиви:
Тук сме чули, разбрали, Лазаре,
че има ерген и мома, Лазаре,
я ергена женете, Лазаре,
я момата годете, Лазаре…
Традицията повелява всичко да приключва с ритуала "кумичене". На него момите пускат венчетата от цветя, с които са през цялото време на главите си, по реката. Тази, на която китката й пристигне първа, е определена за кумица. Така останалите трябва да й отдават почит до края на годината.
Именици на Лазаровден
На Лазаровден имен ден празнуват: Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар и техните производни.