Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето какви глоби се готвят за нередности при регистрация на кола

24 юли 2019, 07:14 часа • 25301 прочитания

Какви наказания се предвиждат по пуснатия за обществено обсъждане проект за Закон за пътните превозни средства, който трябва да урегулира рамките относно законното ползване на моторни превозни средства в България? Обобщение от проектозакона прави в. "24 часа".

5000 лв. е глобата, ако не бъде уведомено МВР за заличен идентификационен номер на колата или пък за манипулиран километропоказател. Глобата е за лицата в пунктовете за идентификация, които ще са частни, и за първоначален технически преглед на пътните превозни средства. Според проекта първоначалният преглед на автомобила се прави от частни пунктове, а не в КАТ.

Пак 5000 лв. е глобата, ако автомобилът мине този преглед на база на неверни документи или без да е бил в пункта.

3000 лв. е наказанието, ако лицето, което извършва преглед, не уведоми МВР за недостоверност или подправяне на регистрационните документи при първоначалния преглед, или пък го направи за категория превозно средство, за което пунктът няма разрешение.

10 000 лв. пък ще плати лице, което извършва идентификация на автомобила и/или преглед за техническа изправност, без да има разрешение.

Глоба от 7000 лв. се налага лице, което търгува с употребявани части за коли, без да отговаря на условията за първоначалната му регистрация. 4000 лв. пък ще плати търговец, ако прави сделките извън обектите, които са записани в удостоверението за регистрация, а 3000 лв. е санкцията, ако не издаде документ за извършената дейност.

Предвидени са и наказания за нарушения при извършване на периодичните технически прегледи на колите. 2000 лв. е глобата за служител в пункта, който издаде документ, че колата е минала преглед, без това да е станало.

Проектът вкарва в разрешителен режим и автосервизите. От 1000 до 5000 лв. е санкцията са майстори, които правят ремонт на коли без да са регистрирани.

5000 лв. е глобата, ако ремонтът е извън автосервиза, ако не бъдат допуснати контролни органи в него или пък в него се извършват дейности, които ги няма в документите за регистрация.

5000 лв. е глобата, ако сервизът не отговаря на условията на регистрацията си. 4000 лв. е наказанието, ако извършва ремонт, който не е вписан в документите и сервизът няма право да го извършва. 1000 лв. е санкцията, когато не издава документ. Ако лице, да кажем автомонтьор, извършва ремонт и техническо обслужване в нарушение на изискванията на закона и подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, се наказва с глоба в размер на 500 лв.

По-малки са санкциите за собствениците на коли.

200 лв. ще плати нов собственик на кола, ако не я регистрира в едномесечен срок. Толкова е глобата и ако не бъдат върнати в МВР временните номера, след като изтече срокът от 3 г., в който могат да бъдат ползвани. Същата санкция е и когато в едномесечен срок не се нанесе промяна в регистрацията на автомобила, когато собственикът има нов документ за самоличност или е сменил адрес, а за фирмите – един месец след вписване на промяната в Търговския регистър.

Има близо месец, в който да се правят предложения в общественото обсъждане на новия закон.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес