Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП предприе мерки за спиране на поевтиняването на квотите въглероден диоксид

04 юли 2013, 09:24 часа • 7426 прочитания

Европейският парламентът подкрепи плановете за замразяване на известен брой квоти за търговията с емисии въглероден диоксид, целящо насърчаване на иновациите в областта на технологиите с ниски нива на въглероден диоксид. Това стана факт след отхвърлянето на проекта с малка разлика в гласуването през април.

Този път депутатите заложиха по-строги условия за замразяването. Предложението този път беше подкрепено от 344 депутати, 311 гласуваха „против“, а 46 се въздържаха. Мярката има за цел да възвърне мотивиращия ефект на Схемата за търговия с квоти за емисии (ETS) създадена, за да ограничи парниковите газове и да противодейства на климатичните промени.

Увеличаващият се излишък от квоти за търговия с въглеродни емисии, предизвикан от прекалено голямото предлагане и влошената икономическата ситуация, е свалил цената им до нива, по‑ниски от предвидените при създаването на Системата за търговия с квоти за емисии. ЕП, на база на предложенията на Комисията по околна среда, подкрепи възможността на Европейската комисия да забави временно предлагането на квоти.

„Сега имаме мандат, тъй като Парламентът одобри нашите предложения. Ще започнем преговори с министрите на страните членки колкото се може по-рано, за да намерим общо решение, което ще позволи на схемата да работи според предназначението си“, заяви докладчикът по въпроса Матиас Гроте.

Предотвратяване на изнасяне на производството извън ЕС от страна на отделни компании

В одобрени изменения от Комисията по околна среда, депутатите заявяват, че ЕК „може в извънредни ситуации“ да променя датите на предлагане на квоти за търговия с емисиите, ако има „сериозен риск“ компании да изнесат производството си извън територията на ЕС. „Комисията не може да прави повече от една подобна адаптация за всеки 900 милиона разрешителни“, се казва в текста.

Схемата за търговия с квоти за емисии е въглероден пазар, създаден през 2005 година, поставящ таван на емисиите, който се снижава постепенно в дългосрочен план. До 2020 г. емисиите от индустриалния сектор под шапката на схемата трябва да бъдат намалени с 21%, в сравнение с 2005 година. Под този таван компаниите получават или купуват кредити, предлагани от страните-членки. Един кредит отговаря на един тон въглеродни емисии. Компаниите могат също така да продават неизползвани кредити. Ограничаването на предлагането осигурява тяхната висока стойност и възнаграждава компаниите, които инвестират в намаляването на емисии.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес