Европейският парламент има още условия за довършването на преговорите по дългосрочния бюджет на ЕС до 2020 г. Това заяви днес в пленарната зала в Страсбург Ивайло Калфин, който е един от докладчиците на парламента.
Калфин призова страните-членки да отворят преговорите по въпроси, свързани със селскостопанската и кохезионната политика на ЕС, по които е необходимо съгласие на ЕП. Засега някои детайли по условията за достъп до тези фондове още не са дискутирани, а новите регламенти би трябвало да влязат в сила от 1 януари 2014 година.
Второто условие на парламента е постигане на съгласие за отпускане на още 3,9 млрд. евро от поисканата актуализация от общо 11,2 млрд. евро на бюджета за тази година, с които да се плати за свършена работа по европейски проекти в страните-членки.
"Постигнатият компромис по Многогодишната финансова рамка беше много труден. Включително заради новите функции на парламента. Европейският съвет трябва да свиква с тях, защото Европейският парламент не прие и няма да приеме предпоставени решения, които се вземат едностранно от Съвета, без парламентът да има участие в тях", заяви Калфин. Той добави, че Европейският парламентът не е доволен от размера на бюджета, тъй като той няма да е достатъчен да финансира политическите цели на ЕС, но че постигнатият компромис по някои от основните приоритети като младежката безработица, конкурентоспособността, фонда за подпомагане на най-бедните, е приемлив.
Калфин изтъкна и постигнатия напредък по реформата на бюджета, договорената ревизия на разходите през 2016 г., както и по собствените приходи на бюджета. "Парламентът ще настоява всяко евро, включено в бюджета, да бъде използвано за европейски политики", заяви докладчикът на парламента по дългосрочния бюджет.
Утре, 3 юли, Европейският парламент ще гласува по резолюция, с която се очаква да одобри споразумението за бюджета на ЕС за 2014-2020 г. То беше вече одобрено от европейските лидери в края на миналата седмица. През септември Европейският парламент ще гласува отново по правните документи за бюджета и тогава ще трябва да се събере квалифицирано мнозинство.