Пред сградата на Президентството в София, пред кметството във Варна или пред банков клон в старата столица Велико Търново - това са само половината от местата, които трима българи, а те са общо шестима, избраха през последните седмици да се самозапалят в България в знак на отчаяние и социален протест, пише испанският вестник "Ел Паис" в коментар за България.
Четирима от тях починаха, а полицията успя да попречи на 73-годишен българин да драсне клечката. Тази поредица от самозапалвания в стил тибетски монаси започна малко след като хиляди хора излязоха на улицата, за да протестират срещу високите цени на тока. Тези протести постепенно прераснаха в общонародно недоволство от бедността, корупцията и политиците и това доведе до оставката на правителството на популисткия премиер Бойко Борисов.
Сега служебен кабинет се опитва да преодолее несигурността, която цари в страната до предсрочните парламентарни избори на 12 май. Вълнението от тези самоубийства принуди министерството на здравеопазването да предприеме разяснителна кампания за предотвратяването им. "Тази вълна от самозапалвания е симптом за социално отчаяние", обяснява Христо Хинков, психиатър от Националния център за публично здраве към министерството на здравеопазването.
Макар протестите да не са вече с масов характер, много българи не са в състояние да си плащат парното, тъй като сметките надхвърлят половината от доходите им и хората са принудени да работят, ако имат възможност, и след пенсионирането си, заявява Хинков, добавяйки, че освен самозапалванията се е увеличил броят изобщо на самоубийствата. Българите за изненадани.
Макар в съседни страни като Гърция, Испания и Италия, които също бяха ударени от кризата, в българската колективна памет още е жив споменът от комунистическата диктатура и първите години на прехода и затова се срещат подобни случаи , както се вижда от доклад на организацията Лекари без граници от 2003 г. "В България има явно увеличение на броя на самоубийствата, свързани с безността и протестите", коментира Боян Захариев, координатор на програмата за публични политики в международната фондация Отворено общество в София.
Не всички хора, избрали самоубийството, са се намира в положение на крайна бедност. Някои принадлежаха към средната класа, която пострада от драстично влошаване на живота. Неравенството в България нарасна коренно поради политиката на драстични икономии", заявява Захариев. Политиците са объркани. "Изпаднали са в паника", обяснява Хинков. "Самозапалванията засилих ефекта от протестите", казва аналитикът Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии в София. Според него протестите са генерирали промени, а не само оставката на кабинета Борисов. "Това личи от подготовката за предизборната кампания. Всички партии нагаждат своите програми към новата реалност и включват в тях социални мерки. И още нещо – опитват се в избирателните листи да включват нови лица. Така например, социалистите извадиха от листите някои от най-влиятелните си политици, а лидерът им Сергей Станишев декларира, че няма да бъде министър-председател", посочва Смилов.