КАТ ще регистрира автомобилите – частните пунктове просто ще издават заключения и те ще бъдат представени като основа за издаване на изследване. При всички случаи, според мен, в КАТ ще остане една неформална проверка, с която да има уверение в редовността на регистрацията. Това заяви бившият ръководител на КАТ Алекси Стратиев във връзка с новото законово предложение за създаване на т.нар. Закон за пътните превозни средства.
Според Стратиев, с новото законово предложение всъщност се натоварват гражданите т.е. увеличава се бюрокрацията, а с това и корупцията. Връщаме се отново към хартийките, предупреди експертът.
Инж. Емил Панчев, който е председател на Съюза на българските автомобилисти (СБА), видя най-големият проблем в "разкарването на гражданите – два пъти", за да си вземат де факто регистрационния номер. Първо се оставя автомобилът за верификация в съответния частен център, после се отива в КАТ. Това значи пак да отсъстват хората два дни от работа, добави Панчев пред БНТ. Той не се притеснява, че с промяната ще има по-голяма опасност за изтичане на лични данни.
Други интересни моменти в законопроекта, които коментираха Панчев и Стратиев, касят и що е то МПС, тъй като няма дефиниция, а отделно се забранява регистрация на МПС с десен волан. Панчев подкрепи забраната на автобуси и камиони с такъв волан, докато Стратиев подчерта, че забрана на леки автомобили с десен волан едва ли може да се въведе – защото има и европейски норми. Панчев се оплака и от някои идеи за по-високи глоби - такива, които ще касаят пунктове и сервизи.
Пълното предложение за Закона за пътните превозни средства можете да видите ТУК! А първите предложения в общественото обсъждане е нотариусите да отпаднат от заверката на договора за покупко-продажба на кола.