„Едното нещо, с което резонира кремълската пропаганда, е сантимента към българите, че сме втора ръка европейци. Второто е свързано с традиционната ни идея да разказваме колективната ни съдба през разказа за жертвата. Трябва да се прави контракартина на всичко това.“
Това обяви доц. Милена Якимова, социолог и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" по време на кръглата маса "Влияние на дезинформацията в условията на геополитически кризи", организирана от "Демократична България".
ОЩЕ: Националните ни символи и религията се ползват за проруската пропаганда
„Незабавно трябва да се сезират Комисията за регулиране на съобщенията и Съвета за електронни медии за разпространение на санкционирани руски телевизионни канали“, каза Якимова, която е и част от екипа на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания (ФХСИ), която тази седмица излезе с проучване, показващо, че посланията на руската пропаганда в България са нараснали 10 пъти от началото на войната срещу Украйна.
„Руската пропаганда расте постепенно от 2013 година досега, като през 2022 година имаме абсолютен бум – в началото имахме по 40 публикации на ден, докато пиковите дни около войната имаме по 1700-1800 на ден“, допълни проф. Димитър Вацов, който е философ, културолог и университетски преподавател, главен редактор на списание Критика и хуманизъм, както и председател на УС на Фондация за хуманитарни и социални науки - София.
По думите му част от публикациите са директно машинно превеждани от руските източници, като съвсем с просто око се вижда очевидни погрешни преводи, като например смесването на употребата на думи като „танкери“ и „танкисти“.