Този феномен с фалшивите новини не е някаква изненада. Западните либерални кръгове започнаха да се обръщат към този проблем особено в контекста на Brexit. Феноменът не е нов, но набъбна сега покрай всичко това, което се случи във Facebook.
Това каза доц. Орлин Спасов по темата с разпространяването на фалшиви новини в медиите и интернет.
По думите му социалната мрежа се превърна в инкубатор на фалшиви новини и полуистини. Самият Facebooк като платформа насърчава такъв тип новини заради количеството прочитания, лайковете и т.н., отбеляза още той в ефира на БНТ.
Имаме тотален срив на авторитетите на модерната държава. Едно след друго - всяко нещо се оспорва, няма последна инстанция. Новите комуникации и превръщането в бизнес на лъженето. Малко различно от пропагандата. Тука новата лъжа се пропагандира от различни хора в различни сайтове. Този бизнес се и аутсорсва, коментира и проф. Ивайло Дичев.
Последното, което у нас разтърси социалните мрежи, е лъжата, че Европейската комисия щяла да забрани православието. Лъженето се е превърнално в индустрия, която много трудно може да се пребори, категоричен е той.
Копи-пейст журналистиката е една от причините за разпространението на фалшиви новини. Това се дължи и на мързел на журналистите. Ролята на обществените медии е още по-голяма, защото те не са базирани на комерсиалното. Не можем да обвиним сега Facebook, че е разрушил демокрацията и е докарал Доналд Тръмп на власт например, коментира още Орлин Спасов.
Според проф. Дичев има някакво разпадане на публичното пространство, което роди феномена Facebook. Комерсиалният момент какво означава - публиката да е готова да се забавлява, тя няма време да проверява. Той даде за пример случаят с Харманли - някакви неофашисти насъскаха хората, че там има епидемия, но авторитетът, лекарите, които трябва да кажат дали е така, не бяха послушани, отбеляза още Дичев.