„Президентът също прави политика. В този момент изглежда, че обществото има голям интерес - колкото повече информация и действия предприеме Гешев срещу престъпността по високите етажи, толкова това ще е по-полезно за хората“. Това каза адвокат Людмил Рангелов пред Нова телевизия в коментар на освобождаването от ВСС на главния прокурор. Според него евентуално забавяне на указа на Радев няма да е лишено от логика.
Неговият колега Александър Кашъмов пък коментира: „Ние сме виждали случаи в историята от последните десетилетия, в които президентът е отказвал да издаде указ да назначи конституционен съдия. Разбира се, това е огромно изключение”.
Не по-малко важно за бъдещето на съдебната система е и предложението за премахване изцяло на институцията главен прокурор. Това може да стане само с Велико Народно събрание, категоричен е адвокат Рангелов. Но идеята, сама по себе си, част от юристите определиха като екзотична.
„Такава радикална промяна, според мен, е прекомерна. Какви ще са последиците?”, запита доц. Наталия Киселова. Аргументи имаше и в обратна посока. „Тази фигура е силно политизирана. И през нея става кадруването, но и изборът кой да се удари и къде”, каза Петромир Кънчев от „Правосъдие за всеки”.
Според адвокат Марковски, за да не се ползват „замразени досиета“ за политически цели, е нужно не да се ликвидира, а да се реформира фигурата на обвинител номер. „Особено важно е да не може главният прокурор да отменя индивидуални актове на наблюдаващите прокурори по конкретни наказателни дела. Какво значи това? Ако някой е прекратил даден случай да не може да каже, че отваряме отново папката, така ли?”, пита Марковски. В случай че фигурата не бъде премахната, процедурата по избор на наследник на Гешев може да отнеме половин година.