Няма опасност за хората след аварийното спиране на АЕЦ "Козлодуй". Подобни инциденти е имало през 2012-13, 2015 и 2107 година. Това каза проф. д-р Георги Касчиев, специалист по ядрени реактори и енергиен експерт.
По думите му фактът, че не е имало допълнителни откази говори, че оборудването се поддържа в добър режим и че специалистите са се ориентирали къде е проблемът. Проф. Касчиев уточни още, че при подобни инциденти може да се проявяват някои скрити откази.
Той обърна внимание, че все пак инцидентът не е толкова невинен, заради температурния шок, който се получава: "В таблетките с ядреното гориво температурата е 1200 градуса и заради температурната промяна може да възникнат пукнатини, а тези таблетки задържат радиоактивните продукти, но в такива условия може да излязат от тях и да се натрупат под обвивките, а от там да излязат в топлоносителя", обясни експертът и допълни, че подобен тип инциденти са с ограничен брой за целия живот на реактора.
Той беше категоричен, че властите не са реагирали правилно, като не са публикували официална информация на сайтовете на отговорните институции. "Властите отдавна би трябвало да разберат, че старанието да се крие информация води до точно обратните резултати", каза още проф. Касчиев в интервю за bTV.
"Трябва да се направи много стриктен анализ какви са били причините и да не се допуска повече", категоричен беше той.
Заместник-директорът на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов обясни, че блокът вече работи с 87% от мощността си и продължава натоварването, съгласно програмата. Николов уточни, че спирането на това място се случва за първи път и са възможни различни причини за случилото се.
Какво е мнението на проф. Касчиев за проекта АЕЦ "Белене" може да разберете в статията ТУК