Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Трябва да има граждански натиск върху НС за избора на шеф на БНБ

05 юни 2015, 10:48 часа • 6025 прочитания

За избора на нов управител на БНБ трябва да има граждански натиск върху Народното събрание, за да може процедурата да се проведе при възможно най-високите стандарти. Това заяви пред БНР Теодор Славеев, изследовател в Института за правни инициативи.

Според него публичното оповестяване на кандидатурите трябва да е предшествано от откриването на процедурата. "Народното събрание и различни политически лица хвърлят имена в пространството, преди да откриват процедура, което ги лишава от възможността да направят задълбочена проверка на кандидатите и тя да е публична за всички граждани и за обществото", каза експертът.

Екипът на Института за правни инициативи е изготвил единни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи, изслушване на кандидати, подготовка за избор и избор на органи по действащото законодателство. Документът представлява идеален модел за провеждане на назначения, гарантиращи прозрачност, почтеност и отговорност на назначаващия орган. Припомнянето, че има такива правила, се налага във връзка с приемането на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидатури за управител на Българската народна банка.

Според Славеев единните правила предлагат рамка от 6 месеца преди изтичане на мандата на даден орган да се извърши проверка на качествата на кандидатите. Това обаче не се вписвало в намерението на управляващите до 1 юли да има нов управител на БНБ, с условието, ако Иван Искров подаде оставка на 19-и юни.

"Доколкото имам информация, официално процедурата ще започне да тече, след като процедурните правила бъдат приети в пленарна зала, което се очаква следващата седмица и ще има 7-дневен срок за внасяне на номинациите. Нашето становище, във връзка с процедурните правила за избор на управител на БНБ, се базира на нашата експертиза за мониторинг на назначенията на ръководителите на съдилища", посочи Теодор Славеев.

Той каза, че техните предложения за процедурни правила ще бъдат изпратени до всички парламентарни групи.

"Това Народно събрание предлага идентични процедурни правила за избор, които са ограничени само до съобразяване с минималните законови изисквания за заемане на длъжността, без да се прави задълбочена проверка", коментира Славеев.

 

 

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес