Родители припомнете на децата си да не разговарят с непознати и да не отиват никъде с тях и в дигиталното, и в реалното пространство. Това каза пред bTV експертът по киберсигурност Ясен Танев.
“Това, което децата ни трябва да знаят, е че когато разговарят с непознати не трябва да му се доверяват, винаги трябва да се съмняват и ако видят, че някой от тях иска информация за тях или семейството им, или да ги изведат на среща, те трябва да се обадят на родител или учител. В интернет и в дигиталното пространство не знаете с кой разговаряте”, добави Танев.
Той коментира и това, че във Франция се обмисля задължително родителско съгласие за социалните мрежи или т.н. дигитално пълнолетие. „Говорих с юристи и те казаха, че в България има три категории – до 14 години, те не носят отговорност; между 14 и 16 години, които би трябвало да носят частично отговорност и тези между 16 и 18 години. Според мен, ако се гледа българското законодателство до 16-годишна възраст би трябвало родителят да даде съгласие. Говорих с ГДБОП, че всички до 18 години се водят деца“, каза Танев.
„Това, което ние прави от години е създаването на един навик, който ние наричаме цифрова хигиена. Оказва се, че официално 1,7% от децата до 15-годишна възраст използват Фейсбук, а 2,5% използват Instagram. Това показва, че годините не са реални. Ако ограничим достъпа им насила те ще отидат да си говорят някъде навън с някого. Разговорът трябва да бъде приятелски, честен и обучение в училище“, подчерта експертът.