Последните статистически данни за демографското състояние в България потвърждават тенденцията, започнала през 90-те години на миналия век. Около 25 хил. души годишно е загубата на население в следствие на миграция и отрицателен прираст. Тенденцията е тревожна и заслужава повече внимание. Това каза Елица Димитрова от БАН.
По думите ѝ прогнозите показват, че в резултат на тези тежки демографски проблеми е много трудно да бъдат преобърнати в кратък период от време. Населението ще продължи да намалява, прогнозира още тя пред bTV.
За един много кратък период от време се премина към еднодетния модел.
В България спада раждаемостта поради две причини - първо, защото се увеличава средната възраст на раждане на първо дете у нас, макар че в България все още е сравнително ниска - 27 години, докато в Европа е 30 годни. И втората е отказът от второ раждане поради влиянието на икономическите условия. Повечето от родителите се отказват заради трудностите от издържането на едно 4-членно семейство.
43 години е средната възраст на населението у нас.
Според бившия депутат на "Атака" и бивш член на "България без цензура" Калина Крумова този проблем не може да бъде спрян само с говорене.
Нараства броя на жените, които раждат над 35 и дори 40 години, както и големият брой на семействата с репродуктивни проблеми, не правим превенция, провежда се скъпо лечение. Това е един порочен кръг, заяви Крумова. В много други държави хората стават родители стават с помощта на държавата, у нас е въпреки държавата, коментира още Крумова.