"Както и да се приеме да се наричат родителите това не може да спаси нито една жена от факта, че когато стане майка тя се променя и трябва да се справи с това, нито може да спести на един мъж факта, че когато стане баща той се променя и трябва да се справи с това." Това каза психоаналитикът Весела Банева в коментар за премахването на понятията "майка" и "баща" от училищните формуляри във Франция, като ги замени с "родител 1" и "родител 2".
"Това е някакъв опит да се равнопоставят родителите, но като човек който 30 години с деца мога ви уверя, че едно дете успява да постави на мястото на майката и на бащата хората, които упражняват тази функция. Те. Да бъдеш майка , да бъдеш баща е несъзнавана функция и как ще те кръстят, какъв ще ти е полът, какъв ще ти социалният статут това не определя да упражняваш майчина и бащина функция за едно дете. Т.е. детето може да има две майки, може да има двама бащи, може да има двама родители , които са наречени 1 и 2, т.е. то самото поставя на мястото на майчината и бащината функция хора, които му вършат тази работа", обясни още Весела Банева в интервю за bTV.
Относно въпроса за самоопределянето на пола от детето експертът заяви:
"Това би трябвало да отвори пространство за разговор. Това да не говориш на детето си в мъжки или женски род е в едната крайност. Другата крайност е да твърдиш, че детето ти е притежание и че може да си го биеш, колкото си искаш и това е прекрасен метод за възпитание. Това са две крайни позиции – едната на средновековието, другата на някакво бъдеще, което ние не разбираме. Истината е, че това, което е много трудно да бъде разбрано от хората и аз го знам от опит е, че полът е психологичен и се определя несъзнавано. Ние каквито и смешни методи да измисляме, като родители или като учители, не може да въздействаме върху избора на пола. Това едно дете го прави по едни несъзнаван начин и се идентифицира с родителя от същия пол, ако всичко е на мястото си."