Един конфликт между две деца може да възникне от вербална и да премине във физическа агресия, а след това идва и психическата. Това каза за Радио „Фокус“-Пирин Димитър Шопов, управител на двата центъра за обществена подкрепа в Дупница .
"Децата разбират агресията, но неминуемо тя възниква спонтанно в тях. Един конфликт между две деца може да възникне от вербална и да премине във физическа агресия и след това идва и психическата, защото те са свързани по между си, така че психическа агресия или психическо насилие може да стане също по интернет. Ние отразяваме тази актуална тема, кое отключва насилието. Понякога може да се отключи от филми и предавания, компютърни игри, може в семейството да има проблеми. Учителите и директорите в училищата също са много заинтересовани, работим съвместно. Готови сме и да работим с родители, които са готови да се включват, хубаво е когато сме направили такава инициатива в училище, детето, прибирайки се вкъщи като каже, че някакви хора са отразили нещо за агресията, родителите да го довършат и тази тема да се коментира и по този начин да се обсъждат тези неща и в семейна среда", заяви Шопов.
По думите му никой не е застрахован, децата се запознават и с националната телефонна линия гореща за деца 116 111. Ако някой е разочарован някой или несигурен, или се чувства в опасност, свидетел на насилие също така се стараят се да запознаят децата с всички неща, които са нужни за тяхното емоционално и възрастово развитие.
"Много са случаите, в които настъпва подобрение при децата. Мога да посоча, че настъпва подобрение при деца с разделени родители, при които случаи има настъпило родителско отчуждение. След това те започват да общуват по- свободно с родителите си и да изразяват чувствата си. Въпрос на време е, като може да стане подобрението за шест месеца и за година. Това е индивидуално последствие от дейността на специалистите, но почти винаги те работят в екип. Консултациите са с психолог, арт- терапия, социални работници", каза Шопов.