Над 80% от сградите в София са без мълниезащита.Това каза по БНР инж. Христомир Иванов - доктор на техническите науки и експерт по защита от мълнии. Всяка новопостроена сграда не може да бъде въведена в експлоатация без да има съответната мълниезащита и документите, регламентирани в наредбата. По думите му този, който е изградил мълниезащитата, носи отговорност. Обаче:
"Когато панелните блокове са строени, са имали гръмоотводни инсталации. Само че след като е станал проблем с покрива, дошли са фирмите за ремонт - видели са там някакви железа, изрязали са ги и този блок е останал без гръмоотвод. Така че ако мълния попадне върху този блок случайно и вие сте в банята, вероятността да бъдете поразена е много голяма".
В наредбата за мълниезащита ясно и точно са упоменати правилата и отговорностите на хората, които трябва да отговорят за тези съоръжения, посочи той и уточни:
Още: Страхотни бури в Сърбия и Хърватия, загинало е дете (ВИДЕО)
"Това са директорите на училища и градини, директори на административни помещения, домоуправителите. Ако ви порази мълния във вашата баня, домоуправителят носи отговорността за това, че не е взел необходимите мерки за това тази инсталация да е изправна".
По думите на експерта трябва да се правят периодични проверки на гръмоотводите. Според него това обаче не се спазва особено. Той припомни, че преди 12-13 години е ръководил екип, който е имал задачата да обследва всички общински обекти на Столична община - най вече детски градини и училища. "Натъкнахме се на безотговорност", каза инж. Иванов.
Той отново напомни какво да се прави при силна буря:
"Първото нещо, което трябва да направим, е да се приберем на закрито. Ако нямаме закрито място, приберете се в автомобила. Ако нямате тази възможност, не стойте под високи дървета. Клекнете с прибрани крака и ръце и изчакайте да мине бурята".
Още: Гръмотевична буря спря влакове в България
Какво да правите, ако ви настигне гръмотевична буря на пътя?