Седем институции, отговорни за качеството и организацията по пътищата у нас, са били наясно със състоянието на магистрала "Струма" в района на село Боснек, където по-рано днес 45 души загинаха, след като автобус от Северна Македония, пътуващ от Благоевград към София, катастрофира и се запали. Това заяви пред Actualno.com Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
По думите ѝ тя лично многократно е подготвяла и изпращала доклади за състоянието на магистралата до ГД "Национална полиция", МВР, Министерството на регионалното развитие, Министерството на транспорта, АПИ, община Перник и прокуратурата. На въпрос каква е била реакцията от тези институции, Русинова отговори: "Нула. Никаква".
Тя поиска незабавните оставки на директора на ИА "Автомобилна администрация" и на директора на Дирекция "Пътна безопасност" в Агенция "Пътна инфраструктура". По думите ѝ след внимателен прочит трябва да се види кои са останалите хора, отговорни за системата с пътната безопасност, които не са си свършили работата. "Тогава те да бъдат така добри и също да си подадат оставките", категорична беше тя.
Експертът описа отсечката като такава с концентрация на ПТП и заяви още, че тя е открита през 2004 година. По думите ѝ в района има липсващи пътни знаци, липсващи ограничителни системи и липсваща маркировка.
Русинова коментира и думите на лидерът на "Зелено движение" Борислав Сандов, който каза по-рано днес, че точно този участък, макар да бъде опоменаван като 30-и километър от магистрала Струма, всъщност не е магистрала, защото не отговаря на условията за такава, поради което се води като "скоростен път":
"Изискванията за магистрала и скоростен път са много сходни, като, естествено, скоростните режими са различни. Аз мисля, че този участък се води магистрала, а не скоростен път, но в действителност там е ограничена скоростта на 120 км в час. Независимо от това обаче, изискванията за пътна маркировка, за светлоотразителност на пътните знаци, за състоянието на обезопасителните системи и състоянието на асфалта са еднакви за всички пътища, няма как да се оправдаваме с това че е скоростен път, а не магистрала".
Причините за катастрофата
Според първите анализи на експертите от Европейския център за транспортни политики причината за катастрофата е или заспиване на водача, или нещо, което му се е случило, за да загуби управление на автобуса. "Той се е ударил в едната мантинела, бордюрът и мантинелата там са го подхвърлили, шофьорът е загубил управление и се е ударил в другата мантинела. Напълно е възможно да има и техническа неизправност на автобуса", каза Русинов.
"За евентуален взрив в автобуса, каквато информация изнесе македонският премиер Зоран Заев, експертът каза: "Ние също чухме за този взрив, но той може да се е случил след като превозното средство вече се е ударило в мантинелите".