С обсонована позиция, както е по процедура, Европейската комисия официално поиска от 15 страни-членки, включително България, да транспонират в законодателството си директивите в сферата на обществените поръчки. Брюксел поставя срок от два месеца за отговор от страна на посочените страни-членки какви мерки са взети.
Всъщност директивите са три, като ние трябва да транспонираме само една. От изброените държави, които не са действали навреме, само с по една невъведена директива са Ирландия и Словения. За сметка на това далеч повече са държавите, които не са въвели нито една от трите директиви - 2014/23/EC, 2014/24/EC and 2014/25/EC. Става въпрос за Австрия, Белгия, Хърватия, Естония, Финландия, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Испания и Швеция. Не е ясно обаче коя директива не е успяла да транспонира България.
С разпоредбите на новите директиви се въвежда повече прозрачност и изискват повече процедури по кандидатстване да се извършват по интернет. Освен това те улесняват наддаването от страна на малките и средни фирми при обществени поръчки и повишават конкуренцията.
От ЕК предупредиха България и, че до два месеца трябва да дадем гаранции, че сме приели и изпълняваме директивата срещу кибератаките. Съгласно директивата използването на инструменти за кибератаки, като например зловреден софтуер, се криминализира. Ако до два месеца не уверим ЕК, че всичко със законодателството и изпълнението му на българска територия е наред, то Брюксел може да ни даде на Европейския съд. Същата заплаха тегне над Белгия и Ирландия.