Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК ни оцени "удовлетворително високо" по Механизма за сътрудничество и проверка

15 юли 2015, 18:30 часа • 10399 прочитания

Европейската комисия (ЕК) е дала отчет в сряда сутринта пред експерти от държавите членки за наблюдението над правосъдието и вътрешните работи в България. Така нареченият "устен доклад“ не се оповестява публично. Окончателните заключения за резултатите в борбата с корупцията и организираната престъпност Брюксел ще оповести в редовна писмена форма през януари догодина, информира БНР.

Служител в ЕК е представил устно информация за предприетите стъпки в България и в Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка след последните доклади от началото на тази година. 

Според дипломатически източници на срещата са били отчетени усилията на българската страна за реформа на съдебната система. 

Припомняме, че резултатите от мониторинговия механизъм се превърнаха в условие за държави като Холандия, Германия или Франция да допуснат България в Шенгенската зона без вътрешни граници. Хага, например, иска два последователни положителни доклада, преди да отмени ветото си на предстоящата среща на вътрешните министри на 8 октомври. 

Реформата на Висшия съдебен съвет (ВСС) и разделянето му на две камари, залегнала в проекта за промени в Конституцията, е от ключово значение за повишаването на доверието в съдебната система. С тази позиция на Европейската комисия от устния доклад за България запозна депутатите от правната парламентарна комисия правосъдният министър Христо Иванов.

По думите му, Комисията е поставила удовлетворяващо висока оценка на усилията на правителството, свързани със съдебната реформа, и е отбелязала, че приемането на промените в основния закон и подкрепата им в парламента ще е знак дали има политическа воля за продължаване на реформата.

Пред депутатите от правната комисия Христо Иванов заяви: "За мене изключително удволетворяващо да кажа, че комисията е дала много висока оценка на усилията на правителството". Той посочи, че е било изрично подчертано, че реформата на ВСС е необходима и неговото разделяне конкретно е необходимо, за да може да има повишаване на доверието както в лидерство така и в кариерните процеси в съдебната власт, предаде БГНЕС. 

"Имаме пред себе си едно предложение, което дава ни възможност България да изглежда по-добре в европейски контекст. Мисля, че е въпрос на национална отговорност да направим тази стъпка", заяви Иванов. Той посочи, че разбира се между първо и второ четене може да се говори, да се прецезират текстовете и призова да направят тази стъпка при положение, че тя получава толкова ясна и недвусмислена подкрепа от страна ЕК.

Пред националното радио говорител на Европейската комисия отказа официално потвърждение или коментар, с мотива че това е заседание на експертно ниво с представители на вътрешните и правосъдните министерства на страните членки, и съответно няма да има препоръки или заключения на този етап.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес