Зависимостта между пари и корупция е по-голяма в общините, където няма висок обществен контрол, когато няма силни медии. Това е извод от изследване за периода 2004-2005 г. на корупционни практики при разпределяне на средствата за възстановяване на общините след наводненията. Проектът е реализиран от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Колкото повече пари получава една община, толкова по-вероятно е да се повиши мащабът на корупция, става още ясно от доклада, представен пред БНР от Елена Николова от ЕБВР.
"Другото, което откриваме е, че тези кметове, които открадват по-малко пари, след това има по-голяма вероятност да се кандидатират за преизбиране през 2007 г., т.е кметовете очакват, че по някакъв начин избирателите ще ги накажат и в тези общини, в които има такова очакване, те открадват по-малко", обясни Николова.
По думите й основният извод е, че за да се прекрати корупцията, свързана с такива средства, като помощите за наводнения, трябва да има добър обществен контрол.
Данните в изследването показват още, че дейностите по възстановяването след наводненията се извършват от фирми, близки до тройната коалиция, която управлява страната в посочения период, както в общините, чиито кметове са от партиите във властта, така и в общините с кметове от опозицията.