Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавният департамент на САЩ: В България има натиск върху медиите и заплахи срещу журналисти

13 април 2022, 13:15 часа • 1990 прочитания

Държавният департамент на САЩ публикува годишния си доклад за зачитането на човешките права за 2021 г. В документа е описана и анализирана ситуацията в 198 държави и територии по света. Значителни проблеми, свързани с човешките права и недостатъчно справяне с корупцията, са само част от заключенията на годишния доклад за човешките права у нас. Според САЩ в България е имало насилствено отношение от страна на полицията, произволни арести, проблеми със съдебната независимост. Съобщава се за сериозни ограничения върху свободното изразяване, включително и заплахи срещу журналисти и натиск върху медиите.

Държавният департамент вижда още сериозни корупционни прояви, дискриминация към малцинствата и към хората с различна сексуална ориентация. Властите в България са предприели стъпки служители, които са извършили нарушения на човешките права и корупция да бъдат държани под отговорност, но действията на правителството са недостатъчни и безнаказаността е проблем.

В доклада за България са анализирани условията в затворите и арестите; отношението към задържаните и лишените от свобода; обвиненията за полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г.; разследването на незаконно подслушване, включително на политици, журналисти и магистрати; протичането на изборите за парламент и президент; темата за корупцията по високите етажи на властта; спазването правата на работещите; сигнали за дискриминация на хора на различни принципи.

По отношение на опазването правата на осъдени или задържани в доклада се цитират данни на Българския хелзинкски комитет, според които „полицията безнаказано малтретира физически задържаните в арестите и тази практика е широко разпространена”. БХК се позова на собствено проучване, според което една трета от задържаните в полицейски участък в Бургас се оплакват от физическо насилие, включително чрез токови удари.

„През август главният прокурор докладва на Народното събрание, че 12 от 15-те разследвания за полицейско насилие, започнали след антиправителствените протести през 2020 г., са прекратени поради липса на доказателства", пише още в документа.

В него се говори и за разследването за полицейско насилие срещу демонстранти под колоните на Министерския съвет. Американските експерти отбелязват, че по казуса е била създадена специална комисия в НС.

„На 13 август членовете й гледаха кадри от охранителните камери от сградата на МС, на които се вижда как няколко униформени полицаи влачат протестиращи с белезници зад една от колоните, ритат ги и ги удрят с бухалки. Сред задържаните протестиращи има и момиче с разкъсани дрехи, до което се приближава полицай и снима със телефона си”, пише в доклада.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес