Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата взима мерки за укрепване и съхранение на разкопките в Караново

10 октомври 2017, 16:28 часа • 3831 прочитания

След сигналите за лошо стопанисване на "Източната могила" и Селищната могила край с. Караново министърът на културата Боил Банов направи днес изненадваща проверка на обектите. На място беше установено състоянието на археологическите обекти.

След проверката стана ясно, че Министерството на културата ще вземе мерки за укрепване и съхранение на обектите в най-кратки срокове.

От 2008 г. при старта на разкопките Министерството на културата е отпуснало е отпуснало общо за двата обекта 18 000 лв. за археологическо проучване. През 2013 г. – 10 000 лв., през 2014 г. – още 30 000 лв. за проучване и консервация.

Карановската Селищна могила е едно от най-големите праисторически селища в България и Европа. Обитавана е от средата на VI до II хилядолетие пр. н. е. Тя е висока 13 м с диаметър при основата 250/150 м. Проучена е площ от 1700 кв. м. Установени са 7 основни културни пласта, които се отнасят към неолита, халколита и бронзовата епоха. Те я богата съкровищница на археологичеки находки от най-дълбока древност.

"Източната могила" се намира на 980 м. североизточно от центъра на селото. Тя притежава статут на единична археологическа недвижима културна ценност.

При спасителните проучвания, провеждани от археолога д-р Веселин Игнатов на Източната могила, през 2008 г. се открива погребение на тракийски владетел, който според древнотракийския обичай е погребан със своята колесница, датирана от средата на І век след Христа. Открити са и други изключително ценни находки.

В района са открити и печатите и плочката с писмени знаци от Караново, които са едни от първите в света източници на най-старата писменост на Земята - тракийската.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес