Евродепутати, народни представители, представители на изпълнителната власт и превозвачи са единодушни, че трябва да се обединят срещу приемането от Европейския парламент на законодателния пакет „Мобилност“, който силно засяга и застрашава българския транспортен сектор. (повече за въпросителните около него може да прочетете тук)
Това е национална кауза и трябва да направим всичко възможно, за да не допуснем протекционистките, лобистки текстове да унищожат един от най-добре работещите бизнеси в страната, заяви шефът на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев, инициирал предстоящия протест на българските превозвачи в Брюксел на 10 януари. Категорична подкрепа заяви транспортният министър Росен Желязков. По думите му приемането на законодателните предложения за пакета „Mобилност“ ще разделят Европа. „Текстовете въвеждат дискриминационни, непропорционални и протекционистични правила, които са опасен прецедент - нарушават правилата за нормално функциониране на общия пазар, нарушават основни принципи за конкурентоспособността, ограничавайки българския транспортен бранш да прави това, което прави най-добре, предоставяйки качествена транспортна услуга с най-модерните транспортни средства в ЕС“, каза той.
Евродепутатът Ангел Джамбазки който подготвя логистично протеста поясни, че става въпрос за законодателни предложения, които въвеждат двоен стандарт и ги определи като опит за кражба на бизнес. „Ако някой създава евроскептицизъм – това е предложението за пакета „Мобилност“ и то трябва да бъде или забавено, отхвърлено или спряно“, категоричен е Джамбазки. Само в България това законодателно предложение би предизвикало ново емиграционно цунами, алармира той. 150 хиляди души са пряко заетите в сектора, а ако причислим семействата им, излиза, че цял град като Пловдив трябва утре да си тръгне, предупреди Джамбазки.
Освен нас на 10 януари в сърцето на Европа ще протестират и румънците и поляците. Основният лозунг ще е срещу нарушаването на идеята за свободна конкуренция и свободен пазар. Протестните действия ще се разгърнат на площад „Люксембург“ в Брюксел, където ще има платформа с тон колони. Имаме разрешение за 600 човека и достатъчно камиони, каза Джамбазки, но категорично отказа да уточни колко.
„Пакет "Мобилност" е икономически Чернобил за половин Европа“, каза евродепутатът Андрей Новаков. Това е най-лошото законодателно предложение, което някога Европейският парламент е виждал, категоричен е той. „Няма как преди два месеца да сме гласували ограничаване на употребата на пластмасови съдове, за да щадим околната среда, а днес да ни се предлага да гласуваме празен камион да минава по 4 000 км и да трови въздуха", изнедоволства той и обяви, че в момента се подготвят алтернативни текстове, които ще бъдат внесени идната седмица.
Евродепутатът Светослав Малинов също заяви подкрепа на българските превозвачи и разкритикува пакета „Мобилност". Правата на европейски граждани се потъпкват грубо, а това не отговаря на концепцията за ЕС, отбеляза той и адмирира идеята за протеста. Според Малинов води се специфична война, която надхвърля европейските писани правила и е време да обявим конфронтация. Той изрази съжаление, че е пропуснат момента за действия по време на нашето европредседателство.
Усилията на българските евродепутати няма да са достатъчни, нужни са още усилия от страна на държавата и българската дипломация, подчерта евродепутатът Илхан Кючук и апелира за активни общи действия, въпреки пропуснатия шанс по време на българското европредседателство.
Превозвачите изразиха надежда да бъдат приложени всички възможни инструменти за спиране на това безумие в европейския парламент.
Оптимизмът им обаче бе охладен от евродепутатите, които поясниха, че дори да постигнем добър резултат на 10 януари и в транспортната комисия, няма гаранции какво ще се случи в залата на Европейския парламент. При лош резултат ни остава да се надяваме после на триалог. Имаме варианти за обжалване, сезиране на европейския омбудсман и пр., но стратегиите и тактиките превозвачите предпочитат още да не оповестяват.