В момента се разработва механизъм за финансиране на пречиствателни станции в населени места с еквивалент жители между 2000 и 10 000 души, каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова на среща в Девин. Сега те нямат достъп до безвъзмездни европейски средства по оперативните програми за обновяване на ВиК мрежите и пречистващи съоръжения, защото не отговарят на изискванията.
Предвижда се фондът да обедини средства от различни източници, които могат да финансират ВиК инфраструктура, като например ПУДООС, държавния бюджет и др. институции, като все още не е изяснено как ще се кандидатства. Заместник-министър Крумова подчерта, че нуждите за ВиК-сектора са огромни, а средствата - ограничени, заради което се търсят различни източници на финансиране.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството обясни, че с цената на водата могат да се покрият само част от нуждите на сектора. Тя напомни, че според действащото законодателство, основното изискване е за единна стойност на услугите за доставяне, отвеждане и пречистване на водата в рамките на една обособена територия.
Над 11 млн. лв. ще бъдат инвестирани в област Смолян за модернизиране на водопреносната и канализационна система до 2021 г. само по линия на средствата, които генерира ВиК операторът. Средствата са заложени в бизнес плана на дружеството, което обслужва 10-те общини в областта, допълни Крумова.
Заместник-министър Малина Крумова взе участие в работна среща в Девин, организирана от местната администрация, в присъствието на кмета на община Девин Красимир Даскалов, областния управител на Смолян Недялко Славов, директора на ВиК- Смолян инж. Мариян Николов и др. Срещата бе по повод разясняване на начина за ценообразуване на питейната вода в Девин. Заради поскъпването с 27 стотинки на кубичен метър в общината бе сформиран инициативен комитет, който започна подписка против новата цена.