Министерството на земеделието и храните (МЗХ) няма как да оцени ефекта от дарение, както и в рамките на своите компетентности не е получавало продукти и консумативи от ОАЕ и поради тази причина не може да Ви предостави информация за тяхната реализация. Това по същество гласи отговорът на земеделския министър Десислава Танева на 5 въпроса на червения депутат Георги Гьоков, които целят изясняване на ситуацията с т.нар. фурми от Дубай.
Става въпрос за 15 тона помощ от ОАЕ за България в борбата с пандемията от коронавирус. Гьоков иска отговор на следните въпроси от Танева:
1. Каква е ролята у участието на Министерството на земеделието и храните в тази сделка?
2. Каква е стойността (цената) на дадените от България в замяна 32 тона храни?
3. Каква е стойността (цената) на получените 15 тона помощи от ОАЕ?
4. Как оценява ефекта от тази сделка?
5. Как са употребени 12-те тона фурми и 3-те тона медицински консумативи от ОАЕ?
6. Има ли и други скрити, допълнителни договорки в контекста на тази сделка?
Гьоков посочва с въпросите си, че вече е питал по темата както Танева, така и бившият министър на икономиката Емил Караниколов, който си тръгна от правителството предвид постоянните твърдения, че е една от топлите връзки на Делян Пеевски с властта, както и от социалния министър Деница Сачева. Получените отговори обаче Гьоков счита за формални.
Танева обаче официализира вече известното – че дарението на 32-те тона храни от наша страна се прави от "Интръст" ЕАД. Точно това дружество дари 1000 бързи теста за COVID-19 на село Паничерево, а в публичното пространство дарението беше с етикет "Делян Пеевски".
Какво беше основното подозрение, което изтече в медиите относно това защо се правят тези дарения – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!