Пещерните спасители Димитър Христов и Николай Петров са част от българския екип, притекъл се на помощ на американския спелеолог Марк Дики в пещерата Морджа в Турция. Двамата разказаха, че никога няма да забравят акцията, която е втора по рода си.
Спасиха американския спелеолог, пострадал 1000 м под земята в турска пещера
"Това е огромен опит за всички нас. Имаше и колебания, през цялото време бяхме доста напрегнати освен за нашата безопасност, така и за резултата от операцията, защото това са 1040 м дълбочина. Стигането до долу е доста трудоемко и през цялото време имахме съмнения ще успеем ли да стигнем, какво ще имаме нужда", каза Христов.
В акцията са участвали спасители от 9 държави, като всеки екип е имал ръководител, а общият ръководител е бил италианецът Джузепе Конти. Той е ръководил и другата най-голяма спасителна пещерна мисия - в Германия.
Няма институции, които да се подготвят за подобни спасителни акции и ако не е общността от пещерните спасители, няма кой да се занимава с това, посочи Николай Петров.
"Пътят да станеш пещерен спасител е дълъг - ставаш първо пещерняк, трябва да се запалиш, да ходиш по пещери, да навлезеш в общността".
Български медици са придружавали американския спелеолог при изваждането му от пещерата в Турция
Пещерните спасители у нас се финансират сами и използват лична екипировка, а в случая с Турция спонсор е платил самолетните им билети, за да заминат.
"За жалост държавата не се намеси - вчера гледах в социалните мрежи, че колегите са ги прибрали страните им с техните еквиваленти на нашия "Спартан". Просто ние сме неправителствена организация и не сме признати", каза Димитър Христов по БНТ.
ОЩЕ: Извадиха тежко болния американски спелеолог от пещера в Южна Турция