Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата не се е разбързала с план за хранилището за ядрени отпадъци

16 август 2024, 13:17 часа • 1932 прочитания

България е провела само предварителни проучвания за възможностите за изграждане на хранилище за ядрени отпадъци. Това съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Той отговаря на депутатски въпроси, свързани с хранилища за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и на опасни радиоактивни отпадъци на територията на страната.

Хранилище в Северна България?

По думите му проучванията показват, че в Северна България, особено в мергелните масиви на Мизийската плоча, съществуват подходящи геоложки условия за изграждане на такова хранилище. Към момента обаче няма официално решение от Министерството на енергетиката или Министерския съвет за създаването на хранилище. Още: На комисия: Удължиха преговорите с Украйна за оборудването на "Белене"

Припомняме, че според експерти изграждането на хранилище за ядрени отпадъци е от критично значение за България, тъй като в близко бъдеще няма да има подходящо място за съхранение на този вид отпадъци от АЕЦ "Козлодуй". Въпреки това, до момента не са проведени полеви проучвания на конкретни площадки в страната.

Според Малинов българската ядрена програма следва политика за ядрен-горивен цикъл, при който отработеното ядрено гориво се изпраща за дълговременно съхранение и преработка. В миналото България е разчитала на Русия за тези дейности, но поради променената геополитическа ситуация тази опция вече не е възможна и затова се търсят алтернативи. Още: След теча на радиоактивна вода: Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" заработи отново

Планът и има ли изобщо такъв? 

В примерния план-график в проекта на актуализирана стратегия на България е заложено до 2050 г. да бъде изградено хранилище за геоложко погребване. До 2033 г. пък трябва да се информира обществеността и местните власти, да се изготви инвестиционно предложение, както и ОВОС. Тяхното изпълнение обаче би стартирало едва след като Министерският съвет приеме решение за изграждане на дълбокогеоложко хранилище за съхраняване на ядрени отпадъци. 

България разглежда и алтернативни варианти за погребването на отпадъците. Такъв е Финландия, която ще е първата държава, която ще има такова хранилище, и ако има сключено споразумение, ратифицирано от Народното събрание за съхранение в други държави, тази възможност ще бъде проучена. Още: Никой политик не обелва и дума колко ще струва задължителното ядрено хранилище за "Белене"

"Без наличие на план с подробни стъпки за въвеждане в експлоатация на съоръжение за погребване на високорадиоактивни отпадъци, всяко предложение за изграждане на нова ядрена мощност не може да бъде признато за устойчиво в инвестиционен проект"", каза Малинов, имайки предвид 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй".

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес