Незаконно задържане на търсещи убежище, нарушения на правата на непридружените деца и още редица нарушения и пропуски констатира Програмата за правна помощ на бежанци и мигранти към Българския хелзинкски комитет. Те са публикувани в Годишен доклад за производството за предоставяне на международна закрила в България за 2021 г.
Документът показва продължаващи нарушения от страна на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и териториалните ѝ поделения, включително многобройни случаи, засягащи деца. В доклада са описани системните нарушения на законовите разпоредби за осигуряване на достъп до процедура за предоставяне на международна закрила и са посочени 15 препоръки за отстраняването им.
„През 2021 г. продължи вече осемгодишната незаконосъобразна практика на ДАБ да отказва да регистрира кандидати за международна закрила, когато те се явяват директно в техен регистрационно-приемателен център. Вместо да бъде регистрирана молбата за закрила на кандидата, каквото е задължението на служителите на ДАБ, те са подавали сигнали до местното полицейско управление за задържането на съответните кандидати в депортационен център (СДВНЧ). През 2021 г. са установени 196 такива случаи, между които на множество деца, както и на една бременна в седми месец жена“, пише в доклада на БХК.
В депортационни центрове са били задържани и хората, търсещи закрила извън работното време на ДАБ, въпреки очевидния факт, че бежанците трудно могат да съобразят деня и часа на пристигането си с определеното за служителите работно време. Така се стига до оставането на търсещи закрила лица, включително и семейства с деца, на практика на улицата и до тяхното задържане от органите на МВР.
Докладът цитира редица нарушения, свързани и със специфичната закрила, която страната ни дължи на непридружените деца. През 2021 г. броят на непридружените деца, потърсили закрила у нас, е значително висок – 3172. Двете сигурни зони в РПЦ – София, в които тези деца би трябвало да бъдат настанявани, имат общо малко над 300 места и се оказаха крайно недостатъчни. Наблюдението е установило, че поради това непридружени деца са настанявани извън сигурните зони, където населението е смесено и сигурността им може да бъде поставена в риск.
„Заради мерките срещу Covid-19 децата преминават задължителна 10-дневна медицинска карантина в помещения извън сигурните зони, като в много случаи непридружените деца, включително малолетни на възраст до 14 години, са заключвани сами в стаите за този продължителен период от време“, констатира докладът.
ДАБ не е изпълнявала и задълженията си, свързани с осигуряването на представителството на непридружените деца. Според доклада, агенцията е забавяла подаването на искане до Националното бюро за правна помощ (НБПП) за назначаване на представител на непридружено дете, като в отделни случаи това забавяне стига до един месец. През този период от време децата нямат законен представител, което засяга не само техните права по отношение на молбата им за закрила, но и останалите им права, в това число и достъпа им до медицинска помощ.
„През 2021 г. адвокатите на БХК продължиха да констатират липса на каквото и да било подобрение на стандарта за услугите по закрила за непридружените деца от страна на отделите „Закрила на детето“ към съответните регионални дирекции (ДСП) на Агенцията за социално подпомагане (АСП). По време на наблюдаваните интервюта с такива деца не се отчита загриженост или намеса от страна на представителите на ОЗД дори по отношение очевидна липса на облекло и обувки, или видима необходимост от медицинска помощ поради здравословни проблеми. Изготвените социални доклади не съдържат оценка на риска за всяко конкретно дете, а съдържат идентични бланкетни декларации за липса на риск“, пише в документа на БХК.
Докладът е изготвен въз основа на наблюдението на 500 производства, проведени в периода от 1 януари до 31 декември 2021 г. Документът установява още редица проблеми и нарушения при провеждането на интервюта, набиране на доказателства и други елементи от процедурата по получаване на закрила в България. На тази база са формулирани 15 препоръки за това как Държавната агенция за бежанците да започне да спазва законовите изисквания при работата си с търсещи закрила, особено хора в уязвимо положение, каквито например са децата. Прочетете ги тук.