62 340 лева е дало Министерството на отбраната (МО) на военно-патриотични съюзи през 2018 година. Това става ясно от съответния план на МО и е потвърдено от военния министър Красимир Каракачанов в писмен отговор на зададен му въпрос от парламентарния контрол. От същия отговор става ясно, че през миналата година са дадени повече пари – 98 740 лева.
Справка в плана за 2018 година показва, че държавата е дала 3000 лева на Съюза на ветераните от войните на България за изработване на "традиционен военно-патриотичен календар", но за изготвяне на авиационен календар са отишли едва 700 лева. За изработка на възпоменателен знак "25 години от края на мисията на Българската армия под егидата на ООН в Камбоджа" са дадени 4000 лева, усвоени от СБНСК "4-ти май" - бивши сини каски.
10 000 лева са платени за възстановка на Дравската отбранителна операция – от Сдружение "Клуб за исторически въстановки братя по оръжие". За сравнение въстановката на Дойранската операция е струвала 6000 лева.
За разработване на том четвърти от „История на Сухопътните войски на България“ данъкоплатците плащат 4200 лева на Асоциация на Сухопътните войски на България, а за изработване на електронни издания от литературен конкурс за съвременен военен разказ „Новият Йовков“ и военен конкурс за поезия "Димчо Дебелянов“ - 2000 лева, които са платени на Сдружение на жените военнослужещи.
Парите за военно-патриотични съюзи се дават по следните критерии - обществена значимост на дейността, ефективност и устойчивост на резултатите, ефективност на разходите. По отношение на ефективността и устойчивостта на резултатите от съответните дейности, Каракачанов казва, че това означава "пряко положително въздействие от изпълнението на дейностите върху широк кръг лица".