Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двойно по-малко чужденци са станали български граждани за една година

10 януари 2014, 15:43 часа • 18361 прочитания

През 2011 година българско гражданство са получили 18 473 лица, през 2012 година - 17 329, а през 2013 година – 8285. Всичко това се дължи на по-прецизното преглеждане на молбите за българско гражданство. Това каза зам.-правосъдният министър Илия Ангелов, предаде БГНЕС.

"Дадохме ясно да се разбере, че българското гражданство не е за продан и българските деца не са за продан", каза правосъдният министър Зинаида Златанова и посочи, че режимът за издаване на гражданство е подложен на много по-прецизен преглед за всеки кандидат. А за осиновяванията се прилага принципът: не се търсят деца - украшения за семейства, а търсим родители, подходящи за дете, каза още тя.

Другият зам.-правосъден министър Сабрие Сапунджиева каза, че в момента правосъдното министерство заедно с НАП правят анализ на държавните вземания и по-специално на глобите, които се налагат от над 106 взискатели. Това са държавни органи, които налагат различни видове глоби и имуществени санкции и влезлите в сила наказателни постановления се изпращат в НАП за събиране. Тъй като приоритет на НАП е да събира основно ДДС и акцизи, в момента се обмислят законодателни промени, с които ще се даде държавните съдебни изпълнители да събират глоби. След анализа, който беше направен се оказа, че несъбрани изискуеми глоби са от порядъка на 1 млрд. и 900 млн. лв., около 700 лв. са лихвите от тях. 40% от тези глоби са до 100 лв. Зам.-министърът посочи, че този въпрос ще се реши много бързо.

За частните съдебни изпълнители в момента се изготвя кадрово досие. В него ще се приложат всички доклади по проверки, жалби и цялостен анализ на дейността на частното съдебно изпълнение и най – вече дисциплинарното изпълнение. Държавата ще засили този контрол, чрез Инспектората на МП и обмислят на сайта да се качват жалбите. В закона е предвидено, че глобите се събират в полза на камарата и това ще предложат да се промени. Ще настояват и за издигане на престижа на Инспектората към МП. Ще се върнат законовите норми, които са действали през 2009г., но през последните 4 години там се е стигнало и до сериозна корекция в заплатите, това ще бъде поправено.

Илия Ангелов каза и че в 12-те затвора в момента има около 11 000 затворници и задържани. За да се гарантират основните човешки права на лишените от свобода е предвидено с пари по норвежкия механизъм да продължи изграждането на нови места за лишаване от свобода – общежитието в Девелт с 400 места, което ще облекчи затвора в Бургас, обновяване на ареста в Шумен и ново затворническо общежитие на затвора във Варна. Ще се обновят и други места – откриване на нова модерна стоматологична поликлиника в затвора в Сливен.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес